Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Za pola godine proizvodnja uglja opala za 20%

Vjetar i sunce prestižu proizvodnju fosilnog goriva u EU

Novi podaci istraživačkog centra za energetiku Ember pokazuju da su vjetar i solarna energija proizveli više električne energije u EU nego fosilna goriva u maju, prvi put za punih mjesec dana. Skoro trećina električne energije u EU u maju je proizvedena iz vjetra i sunca (31%, 59 TWh), dok su fosilna goriva proizvela rekordno niskih 27% (53 TWh).

„Evropska elektroenergetska tranzicija je pogodila hiperpogon“, rekla je Sara Braun, liderka Ember-a za Evropu. „Čista snaga obara rekord za rekordom.”

Izvor: Ember

Nova prekretnica podstaknuta je solarnim rastom, snažnim performansama vjetra i niskom potražnjom za električnom energijom. Solar je u maju proizveo rekordnih 14% električne energije u EU, dostigavši najviši nivo od 27 TWh, što premašuje mjesečne solarne rekorde postavljene u julu prošle godine. Po prvi put, solarna proizvodnja u EU je pretekla proizvodnju uglja, pri čemu je ugalj u maju proizvodio samo 10% električne energije u EU.

Energija vjetra je porasla iz godine u godinu i proizvela je 17% električne energije u EU u maju (32 TWh). Međutim, ovo je bilo niže od rekorda postavljenog u januaru ove godine kada je vjetar proizveo 23% (54 TWh) električne energije u EU.

Rekordno niska snaga uglja

Snažan učinak vjetra i sunca značio je da je proizvodnja uglja u EU u maju pala na najniži nivo svih vremena, sa samo 10% (20 TWh) električne energije u EU dolazi iz izvora koji najviše zagađuje. Rekordno niska proizvodnja uglja u maju bila je nešto ispod prethodnog rekorda postavljenog tokom pandemije, kada je energija iz uglja proizvela nešto više od 10% električne energije u EU u aprilu 2020. Fosilni gas je zabilježio najniži udio proizvodnje od 2018. sa samo 15% struje EU tokom maja.

Kolaps fosila prošlog mjeseca nije bio izuzetak. Dodavanje obnovljivih kapaciteta, posebno zbog solarne energije i pada potražnje za električnom energijom, pokrenulo je vjetar i solarnu energiju naprijed i dovelo do pada fosilnih goriva tokom kraja 2022. i do 2023. godine. Od januara do maja ove godine proizvodnja uglja i gasa je opala za 20% i 15% % u poređenju sa istim periodom 2022. godine, dok je solarna energija porasla za 10%, a vjetar za 5%. Emberova Evropska revizija električne energije (eng. European Electricity Review) objavljena u januaru identifikovala je da je proizvodnja vjetra i sunca pretekla gas u EU 2022. godine, prve pune godine kada se to dogodilo. Sada su vjetar i solarna energija proizveli više od svih fosilnih goriva zajedno u jednom mjesecu.

Pad proizvodnje fosila na nivou EU odražava se u mnogim zemljama. U Njemačkoj, uprkos zatvaranju njenih posljednjih nuklearnih elektrana ranije ove godine, proizvodnja uglja je pala na najniži nivo (7 TWh) od početka 2020. godine, podstaknuta malom potražnjom, snažnom proizvodnjom vjetra i sunca i povećanim uvozom električne energije. U Poljskoj, jednom od najvećih proizvođača električne energije iz uglja u Evropi, proizvodnja uglja je pala na najniži nivo u istoriji (62%, 7 TWh).

Izvor: Ember

Emberov lider za Evropu, Sara Braun, dodala je: „Sunce i vjetar pomažu da se smanji upotreba fosilnih goriva. Ne samo da je energija uglja postavila nove minimume, već i gas pada. EU je na putu za ogroman kolaps fosilne energije ove godine, jer se vjetar i sunce pojavljuju kao okosnica budućeg elektroenergetskog sistema.”

Prir. N.B.

Izvor: www.ember-climate.org

Naslovna fotografija: © Depositphotos.com 

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Vlada izdala UT uslove za izgradnju vjetroelektrane na Sinjajevini

ECO MNE

Izgradnja gasne elektrane i LNG terminala dobra opcija ukoliko se ispune pretpostavke koje se tiču zaštite životne sredine

ECO POLIS

BEOGRAD: Bez razvoja energetskog sektora nema daljeg privrednog razvoja