Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Zapanjujuće strukture dokazuju nenadmašivost prirodnih materijala u arhitekturi

10 nevjerovatnih svjetskih građevina sagrađenih u potpunosti od drveta

Istovremeno skromno i luksuzno, sirovo i prefinjeno, drvo – u svim svojim brojnim oblicima – sigurno je jedan od najsvestranijih materijala na planeti. Kroz ovaj članak ćemo vidjeti različite arhitektonske primjere – od zapanjujuće crkve oštrih uglova od borovog drveta na zapadu Norveške do biblioteke sastavljene od grančica lokalnog porijekla na selu u blizini Pekinga. Kako smo i ranije pisali, drvo je jedan od najljepših materijala za izgradnju, a ove građevine koje su napravljene u cijelosti od drveta, to samo i dokazuju.

1. Fogo Island Inn, Fogo Island, Kanada, Saunders Architecture, 2013.

Foto: Zach Goudie

Smješten na udaljenom ostrvu Fogo u Njufaundlendu, hotel Fogo Island Inn je dizajnirao Saunders Architecture kao dio napora da se ova bivša ribarska zajednica pretvori u neočekivanu arhitektonsku destinaciju. Hotel u drvetu inspirisan je jednostavnim siluetama lokalnih vikendica i imanja smještenih uz more.

2. Dječiji kamin, Trondhajm, Norveška, Haugen/Zohar Arkitekter, 2010.

Foto: Jason Havneraas

Firma Haugen/Zohar Arkitekter sa sjedištem u Oslu izgradila je ovu drvenu konstrukciju nalik igluu od materijala preostalih sa obližnjeg gradilišta u norveškom gradu Trondhajmu. Zamišljen kao intimno mjesto okupljanja za pričanje priča pored vatre, projekat je realizovan kao odgovor na brief koji je nastojao da stvori zabavno okruženje za lokalnu djecu.

3. Office Off, Burgenland, Austrija, heri & salli, 2013.

Foto: Paul Ott

Kompanija heri & salli sa sjedištem u Beču postala je kreativna sa ovom poslovnom zgradom u Burgenlandu, Austrija, koja je takođe sjedište kompanije koja se bavi oblaganjem zidnih površina. Drvena struktura koja se nalazi oko građevine pogodno služi kao toranj za spuštanje.

4. Kuća od drveta, Nevmarket in der Oberpfalz, Njemačka, Kuhnlein Architektur, 2014.

Foto: Erich Spahn

Sastavljena od dvije strukture nalik ambaru spojenih u sredini, ovu privatnu kuću u Njumarketu u der Oberpfalcu, Njemačka, osmislio je Kuhnlein Architektur. Cjelokupna spoljašnjost je prekrivena neobrađenim trakama od ariša (koje će izbledjeti do srebrno sive boje), prikrivajući prozore kuće spolja, dok dnevnu svjetlost propuštaju unutra.

5. Kuća Volga, Tverskaja, Rusija, Petar Kostelov, 2009.

Foto: Alexey Knyazev

Ova seoska kuća u obliku kutije na obalama rijeke Volge u Tverskoj, Rusija, obložena je drvenim pločama koje su nagnute na sedam različitih načina. Ruski arhitekta Petar Kostelov želio je da protumači dače (seoske kuće) iz sovjetskog doba na savremeni način ističući senzibilitet tih istorijskih domova.

6. Spavaonice Mae Sot, Bangkok, Tajland, a.gor.a Architects, 2012.

Foto: Franc Pallarès López

Ove jeftine privremene spavaonice u Bangkoku, Tajland, dio su klinike Mae Tao, koja nudi zdravstvenu zaštitu i obrazovanje izbjeglicama iz građanskog rata u susjednom Mjanmaru. Dizajnirane od strane Thai a.gor.a Architects, građevine, koje mogu da smjeste 25 ljudi, napravljene su od bambusa, slame i recikliranog drveta lokalnog porijekla.

7. Barn B na farmi Mejson Lejn, Gošen, SAD, De Leon & Primmer Architecture Workshop, 2009.

Foto: Roberto de Leon

Ovu upečatljivu ostavu velikih razmjera u Gošenu, Kentaki, dizajnirali su De Leon & Primmer Architecture Worshop iz Luisvila. Izrađena od lokalno uzgojenog bambusa, struktura se koristi za sezonsko skladištenje usjeva, a prozračna konstrukcija omogućava dosta prirodne ventilacije, koja je potrebna za sušenje sijena.

8. Crkva zajednice Knarvik, Knarvik, Norveška, Reiulf Ramstad Arkitekter, 2014.

Foto: Hundven-Clements Photography

Smještena u norveškoj divljini, ova dramatična crkva oštrih uglova dizajnirana od strane Reiulf Ramstad Architects izgrađena je od šarenog borovog srca, koje dolazi iz središta grane ili debla i poznato je po svojoj izdržljivosti.

9. Liyuan biblioteka, Peking, Kina, Li Sjadong, 2011.

Foto: Li Xiaodong

Neobična obloga ove biblioteke od grančica inspirisana je snopovima ogrijevnog drveta koje je kineski arhitekta Li Xiaodong primijetio tokom ranih posjeta lokalitetu na selu u blizini Pekinga. Grančice, koje potiču iz lokalnih voćnjaka, su poređani tako da omogućuju sunčevoj svjetlosti da prodru u unutrašnjost.

10. Kuća K, Stokholm, Švedska, Tham & Videgård Arkitekter, 2004.

Foto: Åke Eson Lindman

Firma Tham & Videgård Arkitekter se odlučila za šperploče od bora, obojene u crno, različite širine kako bi pokrile ovu kuću, sumornog izgleda, u Stokholmu, Švedska.

Prir. N.B.

Izvor: www.architecturaldigest.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Građani ključna karika u planiranju održivog prostora

ECO POLIS

Neuroarhitektura: Potencijal izgrađenog prostora za zdravlje i kreativnost

ECO POLIS

Zgrada sa najvećom zelenom fasadom u Evropi