Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Vjetropark „Bijela” donosi velike promjene

Potpisan ugovor za najveću vjetroelektranu na Zapadnom Balkanu

Crna Gora uskoro dobija jednu od najvećih vjetroelektrana na Balkanu, što će označiti stvaranje trajne vrijednosti za ekološku budućnost zemlje. Crnogorske firme Sistem MNE i Simes inženjering potpisale su danas Ugovor o izgradnji vjetroparka „Bijela” u opštini Šavnik, zajedno sa kompanijom Alkazar energy, koja je vodeći investitor u obnovljive izvore energije na tržištima u razvoju, sa sjedištem u Luksemburgu, prenosi portal Analitika.

Foto: PR Consultancy Hub

Ovaj ambiciozni projekat, ukupne vrijednosti 200 miliona eura, planira početi s izgradnjom 2025. godine. Vjetropark „Bijela” sa snagom od 118 MW će postati najveća platforma za obnovljivu energiju na Zapadnom Balkanu, što će udvostručiti kapacitet instaliranih vjetroelektrana u Crnoj Gori.

Projekat je usklađen sa nacionalnim strateškim razvojnim inicijativama, sa posebnim naglaskom na ekološke aspekte i održivost.

“Radujemo se što će ovakav projekat biti realizovan u našoj državi, tim prije što se radi o zapostavljenom sjeveru. Crna Gora je Ustavom deklarisana kao ekološka zemlja i time je svojevrstan unikat. Okrenuti smo zelenoj energiji jer ona predstavlja budućnost našeg održivog razvoja. Pozivam strane investirore da nastave da ulažu u Crnu Goru, a Vlada će bez ikakvih smetnji biti njihov otvoren i ozbiljan partner“, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore dr Dritan Abazović.

Izvršni direktor Sistem MNE, Ljubiša Bošković je kazao da će projekat imati pozitivan uticaj na crnogorsku ekonomiju i stvoriti stotine radnih mjesta tokom izgradnje. On je dodao da će nakon puštanja u rad, vjetropark osigurati dovoljno čiste energije za snabdijevanje više od 20.700 domaćinstava godišnje. Takođe će poboljšati infrastrukturu i mobilnost u opštini Šavnik.

Nekoliko razvojnih institucija i komercijalnih banaka iskazalo je interes za partnerstvo s kompanijom Alkazar energy radi finansiranja projekta. Takođe su privukli pažnju vodećih proizvođača vjetrotrubina i međunarodnih i lokalnih građevinskih kompanija.

Ovaj projekat ima značaj i za širu Evropu, jer će obezbijediti čistu i pristupačnu električnu energiju u trenutku kada kontinent radi na smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva. Alkazar energy je u pregovorima sa nekoliko evropskih kompanija koje su zainteresovane za kupovinu čiste električne energije proizvedene u okviru ovog projekta.

Izgradnja vjetroparka “Bijela” će značajno doprinijeti smanjenju emisije štetnih gasova za preko 260.000 tona CO₂ godišnje, što će biti od suštinskog značaja za ekološku održivost Crne Gore i dokaz da potpisnici ovog Ugovora preuzimaju odgovornost za očuvanje zdrave životne sredine.

Foto: PR Consultancy Hub

Suosnivač i rukovodeći partner kompanije Alkazar energy, Daniel Kalderon, izrazio je zadovoljstvo što su stekli prava za ovaj značajan projekat vjetroelektrane i naglasio da će on donijeti dugoočekivanu čistu i pristupačnu električnu energiju Crnoj Gori i regionu Zapadnog Balkana. Takođe je istakao da će Alkazar energy nastaviti razvijati održivu infrastrukturu na tržištima u razvoju i generisati prihode za investitore.

“Imamo izuzetno uspješne mjerljive rezultate u razvoju i izgradnji projekata obnovljive energije, stručnost u rastućim tržištima i predanost najboljim praksama u oblasti ESG”, kazao je Kalderon. 

Kompanija Sistem MNE i Simes inženjering, kao vodeće kompanije u oblasti energetike u Crnoj Gori, već godinama rade na projektima obnovljivih izvora energije, zapošljavajući kontinuirano preko 60 inženjera u ovom sektoru. Bošković, izvršni direktor Sistem MNE, istakao je da ovaj projekat predstavlja značajan korak u privlačenju stranih direktnih investicija u Crnu Goru i potvrđuje pouzdanost crnogorskih kompanija kao partnera.

On je iskazao zahvalnost resornim ministarstavima i opštini Šavnik na podršci, kao i finansijskim i pravnim savjetnicima, KPMG-u i Karanović&Partners, čija stručnost i podrška su bili ključni faktori u ostvarivanju ove transakcije.

Prir. N.B.

Izvor: Portal analitika

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Vlada izdala UT uslove za izgradnju vjetroelektrane na Sinjajevini

ECO POLIS

BEOGRAD: Bez razvoja energetskog sektora nema daljeg privrednog razvoja

ECO MNE

Dodijeljene nagrade najboljima na konkursu za izradu pripreme za čas „Čini dobro, sačuvaj energiju”