Vlada Crne Gore uskoro će područje Parka prirode Stari Ulcinj proglasiti za još jedno zaštićeno morsko područje.
Nakon održane javne rasprave u okviru koje su održane dvije javne tribine o Nacrtu odluke o proglašavanju zaštićenog područja Park prirode Stari Ulcinj, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma je u saradnji s Agencijom za zaštitu životne sredine i podršku GEF projekta „Promocija upravljanja zaštićenim područjima kroz integrisanu zaštitu morskog i obalnog ekosistema Crne Gore“, finalizovalo zone zaštite budućeg zaštićenog područja.
Kako nam je saopšteno, finalna zonacija zaštićenog područja izrađena je na prijedlog Instituta za biologiju mora iz Kotora i uz saglasnost profesionalnih ribara iz Ulcinja.
-Od prirodnih vrijednosti Parka prirode „Stari Ulcinj”, kao ciljne za zaštitu u morskom dijelu se izdvajaju sljedeća staništa i vrste visoke reprezentativnosti: staništa biocenoze – naselja morske trave (Posidonia oceanica), naročito u uvali Kruče, okolini ostrva Stari Ulcinj i sjevernije, dok je južnije od uvale Kruče pojas posidonije uz obalu veoma uzak, a zatim koraligene biocenoze, i to: infralitoralne enklave u djelovima procjepa i šupljina gdje nedostaje veća količina svjetlosti, te na prelazu u cirkalitoralnu koraligensku biocenozu i cirkalitoralne na stjenovitoj podlozi od rta Rep ka unutrašnjosti uvale Valdanos, uključujući facijes sa zaštićenom vrstom sunđera Axinella cannabina. Takođe, infalitoralne asocijacije više ekološki značajnih vrsta u uvali Kruče, i to: čvoraste morske rese (Cymodocea nodosa), zelene morske alge Dasycladus vermicularis, smeđe morske alge Cystoseira compressa, uključujući velike kolonije endemičnog kamenog korala Cladocora caespitosa na jugo-istočnom dijelu uvale Kruče, na 10m dubine, te asocijacije zelenih filamentoznih algi Flabellia petiolata i Peyssonnelia squamaria na više manjih lokacija a najviše na rtu Rep ka uvali Valdanos, polupotopljene pećine, naročito u uvali Valdanos ali i u uvali Kruč – saopšteno je iz Ministarstva.
Kako su kazali, izdvojene su i vrste koje su zaštićene crnogorskim i međunarodnim propisima, uključujući naročito sljedeće: Cymodocea nodosa, Cystoseira amentacea, Cladocora caespitosa, Axinella canabina, Spongia lamella, Paliurus elephas, Tonna galea i druge.
-U kopnenom dijelu se kao ciljne za zaštitu izdvajaju sljedeća staništa visoke reprezentativnosti, mediteranska stjenovita obala obrasle endemičnim vrstama roda Limonium i šume crnike (Quercus ilex) – saopšteno je Ecoportalu iz Ministarstva.
Slijedi, kako su dodali, sprovođenje zakonski utvrđene procedure prikupljanja mišljenja od relevantnih institucija, prije donošenja Odluke Vlade Crne Gore o proglašenju zaštićenog područja.
Podsjećamo, Vlada je nedavno proglasila još dva zaštićena morska područja Park prirode „Katič” i Park prirode „Platamuni“.
M.L.