Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Okrugli sto na temu: ,,Klimatske promjene u Crnoj Gori”

Klimatske promjene jedan od najsloženijih globalnih izazova našeg doba

Okrugli sto na temu: ,,Klimatske promjene u Crnoj Gori” održan je u petak u Agencije za zaštitu životne sredine.

Tamara Šoškić ispred Agencije za zaštitu životne sredine, pozdravila je prisutne i zahvalivši im se na odzivu, istakavši  da smo svi svjedoci problema u životnoj sredini, koje je potrebno rješavati na svim nivoima.

-Tek kada su klimatske promjene postale osjetne, došlo je do povećanja svijesti o promjenama koje ova pojava donosi našoj planeti – dodala je ona.

Kako je navela, cilj događaja je da se pruži mogućnost razmjene iskustava među prisutnima, ali i da se omogući razgovor o ovoj problematici koja predstavlja važnu temu u okviru životne sredine.

Luka Mitrović, iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, govorio je na temu ,,Klima i klimatske promjene u Crnoj Gori”, ističući da su klimatske promjene jedan od najsloženijih globalnih izazova našeg doba, da mijenjaju naš način života, utiču na našu sigurnost, životnu sredinu, ekonomiju, vodne resurse, vremenske uslove i sl.

Okrugli sto na temu: ,,Klimatske promjene u Crnoj Gori” – Foto: epa.org.me

On je istakao da kvalitetan i pravovremen  odgovor na klimatske izazove, obuhvata uspješno implementiranje mjera adaptacije i ublažavanja, prepoznavanje i upravljanje potencijalnim hidrometeorološkim rizicima, te bolje razumijevanje kako će klimatske promjene uticati na pojedine djelove naše zemlje sada i u budućnosti.

Mirjana Ivanov, iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, je predstavila ,,Trend klimatskih promjena u Crnoj Gori”,  prikazujući uočenene promjene u Crnoj Gori, koje se tiču temperature, padavina, kao i temperature površine mora-

Milena Marković, iz Direktorata za klimatske promjene i zaštitu prirode u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera,  govorila je na temu ,,Koraci na putu smanjenja gasova sa efektom staklene baste i postizanje istih”, ističući kao neke od koraka: usvajanje novog Zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača, pripremu Strategije niskokarbonskog razvoja, finalizaciju Nacionalnog plana adaptacije, „Jačanje crnogorskog nacionalnog utvrđenog doprinosa (NDC) i aktivnosti prilagođavanja u okviru transparentnosti“ kroz inicijativu za izgradnju kapaciteta za transparentnost – CBIT, Dvogodišnji Izvještaj i Četvrti nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama, kao i analizu cijena ugljenika u Crnoj Gori što je podržano od strane Svjetske banke.

Ranko Lazović, iz Eko- fonda – predstavio je aktivnosti Eko-fonda u oblasti klimatskih promjena, sa posebnim prikazom realizovanih projekata u prethodnoj godini i drugih  aktivnosti na državnom i lokalnom nivou, u cilju očuvanja, održivog korišćenja, zaštite i unaprjeđivanja životne sredine, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Kao glavni zaključci okruglog izdvojili su se: podizanje svijesti javnosti o ovoj gorućoj temi čiji smo svi svjedoci, kao i postizanje dogovora kada su institucije u pitanju kako bi se pokazao primjer dobre prakse (kao što je npr. smanjenje korišćenja automobila, upotreba alternativnih prevoznih sredstava poput autobusa, bicikala i električnih trotineta i sl.), što će i biti tema nekog narednog sastanka.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Borba protiv klimatskih promjena od vitalnog značaja za život na planeti

ECO MNE

Djeca učila o očuvanju šuma i klimatskim promjenama

ECO MNE

Najtopliji mart u istoriji zabrinuo naučnike