Klimatske promjene jedan od najsloženijih globalnih izazova našeg doba

Okrugli sto na temu: ,,Klimatske promjene u Crnoj Gori” održan je u petak u Agencije za zaštitu životne sredine.

Tamara Šoškić ispred Agencije za zaštitu životne sredine, pozdravila je prisutne i zahvalivši im se na odzivu, istakavši  da smo svi svjedoci problema u životnoj sredini, koje je potrebno rješavati na svim nivoima.

-Tek kada su klimatske promjene postale osjetne, došlo je do povećanja svijesti o promjenama koje ova pojava donosi našoj planeti – dodala je ona.

Kako je navela, cilj događaja je da se pruži mogućnost razmjene iskustava među prisutnima, ali i da se omogući razgovor o ovoj problematici koja predstavlja važnu temu u okviru životne sredine.

Luka Mitrović, iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, govorio je na temu ,,Klima i klimatske promjene u Crnoj Gori”, ističući da su klimatske promjene jedan od najsloženijih globalnih izazova našeg doba, da mijenjaju naš način života, utiču na našu sigurnost, životnu sredinu, ekonomiju, vodne resurse, vremenske uslove i sl.

Okrugli sto na temu: ,,Klimatske promjene u Crnoj Gori” – Foto: epa.org.me

On je istakao da kvalitetan i pravovremen  odgovor na klimatske izazove, obuhvata uspješno implementiranje mjera adaptacije i ublažavanja, prepoznavanje i upravljanje potencijalnim hidrometeorološkim rizicima, te bolje razumijevanje kako će klimatske promjene uticati na pojedine djelove naše zemlje sada i u budućnosti.

Mirjana Ivanov, iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, je predstavila ,,Trend klimatskih promjena u Crnoj Gori”,  prikazujući uočenene promjene u Crnoj Gori, koje se tiču temperature, padavina, kao i temperature površine mora-

Milena Marković, iz Direktorata za klimatske promjene i zaštitu prirode u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera,  govorila je na temu ,,Koraci na putu smanjenja gasova sa efektom staklene baste i postizanje istih”, ističući kao neke od koraka: usvajanje novog Zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača, pripremu Strategije niskokarbonskog razvoja, finalizaciju Nacionalnog plana adaptacije, „Jačanje crnogorskog nacionalnog utvrđenog doprinosa (NDC) i aktivnosti prilagođavanja u okviru transparentnosti“ kroz inicijativu za izgradnju kapaciteta za transparentnost – CBIT, Dvogodišnji Izvještaj i Četvrti nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama, kao i analizu cijena ugljenika u Crnoj Gori što je podržano od strane Svjetske banke.

Ranko Lazović, iz Eko- fonda – predstavio je aktivnosti Eko-fonda u oblasti klimatskih promjena, sa posebnim prikazom realizovanih projekata u prethodnoj godini i drugih  aktivnosti na državnom i lokalnom nivou, u cilju očuvanja, održivog korišćenja, zaštite i unaprjeđivanja životne sredine, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Kao glavni zaključci okruglog izdvojili su se: podizanje svijesti javnosti o ovoj gorućoj temi čiji smo svi svjedoci, kao i postizanje dogovora kada su institucije u pitanju kako bi se pokazao primjer dobre prakse (kao što je npr. smanjenje korišćenja automobila, upotreba alternativnih prevoznih sredstava poput autobusa, bicikala i električnih trotineta i sl.), što će i biti tema nekog narednog sastanka.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?