Kako klimatske promjene utiču na pojavu suša, požara i poplava u Crnoj Gori i regionu?

PODGORICA – Višegodišnje analize koje Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju sprovodi za potrebe praćenja klimatskih promjena ukazuju da se suše češće javljaju, da traju duže i da su praćene visokim temperaturama, kazala je, u untervjuu za Ecoportal, Mirjana Ivanov, načelnica Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene u Zavodu.

Govoreći o brojnim poplavama i požarima, koji su zadesili region, ona je dodala da su ta dešavanja učestalija u periodu od 2001-2021. u odnosu na klimatološku normalu za period 1961-1990. 

Toplotni talasi i suše

-Učestalije su suše praćene toplotnim talasima, koje stvaraju uslove pogodne za šumske požare. Zatim, učestalije su jake kiše koje dovode do poplava, a i olujne nepogode.

Mirjana Ivanov, načelnica Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene u Zavodu

Kada je u pitanju Crna Gora statistčki značajna promjena postoji u dnevnom intenzitetu padavina za sva tri grada sjevernog regiona (Žabljak, Pljevlja i Kolašin). U Pljevljima je broj dana sa veoma jakim padavinama takođe značajno povećan – istakla je Ivanov.

Kako je dodala, u sva tri grada središnjeg regiona (Cetinje, Nikšić i Podgorica) postoji značajan porast od 5 odsto najvećih količina padavina. 

-U Nikšiću i Podgorici evidentne su i promjene u broju dana sa veoma jakim padavina (preko 60mm), povećava se značajno dnevni intenzitet padavina, dok je u Podgorici u porastu i maksimalna petodnevna količina padavina. U gradovima primorskog regiona (Herceg Novom i Baru) nema značajnih promjena indikatora ekstremnih padavina. Negativan trend imaju: broj dana sa velikim padavinama (preko 60mm), maksimalne 5-dnevne količine padavina u Herceg Novom, kao i 5 odsto najvećih količina padavina – kazala je Ivanov.

Foto: Aktuelno.me – Poplave u Nikšiću 2019.godine

Kako je dodala, Crna Gora spada u područje koje je osjetljivo na klimatske promjene.

-Pripadamo regionu jugoistočne Evrope za koji projekcije klime ukazuju na češće pojavljivanje suša i toplotnih talasa u budućnosti .

Mirjana Ivanov, načelnica Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene u Zavodu

Ona je kazala da, prema praćenju i procjeni klime koje sprovodi ZHMS posljednjih šest godina od 2015. do 2020. bile su ekstremno tople godine. 

-Količina padavina se u Crnoj Gori mijenjala u kategorijama vrlo sušno, sušno, normalno i kišno. Pri tome treba imati u vidu da se suša uzastopno pojavljivala 2017, 2018, 2019. godine u kasnu jesen i zimi, kao i da je zima 2019/2020 bila sušna do vrlo sušna na većem dijelu Crne Gore. U pomenutim godinama suša se razvijala od meteorološke do poljoprivredne i hidrološke. Između sušnih godina ili uzastopnih sušnih godina, dešavale su se jake kiše koje su dovodile do poplava u pojedinim krajevima Crne Gore.Takve su bile npr.: poplave 2009/2010 u oblasti Skadarskog jezera (velike materjalne štete), zima 2012/2013 vrlo intenzivna sezona ciklona, snijeg 2012. izazvao kolaps u Crnoj Gori – pojasnila je naša sagovornica.

Foto: CDM – Jake kiše koje su izazvale velike poplave, Skadarsko jezero

Sektori koji su najviše pogođeni klimatskim promjenama, kako je kazala su – poljoprivreda, vodoprivreda, šumarstvo, zdravlje.

Ona je pojasnila i da klimatske promjene ne mogu narednih godina uticati na nivo Jadranskog mora.

-Trend osmotrenog rasta nivoa mora odnosi se i na naš dio. Prema raspoloživim podacima postoji blagi trend rasta. Klimatske promjene narednih godina ne mogu uticati na nivo Jadranskog mora jer je u pitanju spora promjena. Kada se radi o projekcijama budućeg nivoa mora kod nas, basen Jadrana je iz više razloga još uvijek teško preciznije izmodelirati u tom smislu, premda podaci iz projekta CAMP (tj. Upravljanje obalskim pojasom Crne Gore) ukazuju da se može očekivati porast od 96 cm u odnosu na nulu Trsta od 27 cm. Te vrijednosti se već dešavaju tokom oluja – pojasnila je Ivanov.

Ona je dodala i da budući pčelari i poljoprivrednici treba da strahuju od klimatskih promjena ukoliko ne preduzmu odgovarajuće mjere koje podrazumjevaju primjenu novih saznanja i tehnologija.

Zabrinjavajuće činjenice

-Zabrinjavajuće je što je u odnosu na protekle 3 godine, tj. 2015, 2016, 2017, jedino 2018. godina (za koju se kaže da je 4. najtoplija godina od kada postoje mjerenja) otpočela u uslovima La Ninje (periodično hlađenje površine okeana u tropskom djelu Pacifika. La Ninja ima privremeni efekat gobalnog hlađenja) kada bi se po pravilu očekivale niže globalne temperature. I pored toga što svjetska zajednica ulaže napore da se dalji rast temperature ograniči na ispod 20C, zabrinjava i činjenica da koncentracija CO2 i dalje raste i to za 2.5 ppm/godini u periodu 2012-2016. u odnosu na pre-industrijski period. Inače, opstanak CO2 u atmosferi je dug, pa tako 40 odsto ostaje u atmosferi 100 godina, 20 odsto ostaje 1000 godina, i 1 odsto ostaje 10 000  godina.

Katastrofe se jedino mogu ublažiti. Naročito su važna pravovremena upozorenja na hidrometeorološke hazarde. Na taj način se pomaže u preduzimanju mjera zaštite i planiranju aktivnosti u cilju smanjivanja štetnih efekata.

Mirjana Ivanov, načelnica Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene u Zavodu

Naša sagovornica je istakla da je uticaj ljudskih aktivnosti na klimatski sistem potvrđen, te i da to proizilazi iz osmotrenog povećanja koncentracije gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi, pozitivnog  ukupnog radijacionog forsiranja, osmotrenog zagrijavanja i razumijevanja načina na koji funkcioniše klimatski sistem. 

-Brojna i sve kvalitetnija osmatranja ukazuju da se klimatske promjene dešavaju i da je vrlo vjerovatno čovjek odgovoran za njih. Npr. satelitska osmatranja pokazuju da je emisija toplotne energije u atmosferu manja nego ranije, i da se to smanjenje poklapa sa apsorpcionim dužinama ugljendioksida i metana – zaključila je Ivanov.

M. Lazarević

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?