Daleko na prostranstvima indijske pustinje, nalazi se ova nevjerovatna eliptična škola koja predstavlja svojevrsno održivo remek-djelo.
U srcu pustinje Tar, indijske učenice hrabro se bore da prisustvuju nastavi na temperaturama od 45 stepeni.
Ali ženskoj školi Rajkumari Ratnavati nije potrebna klima jer je njen jedinstveni održivi dizajn rashlađuje.
U Džajsalmeru, sjeverozapadnoj Indiji, samo trećina žena i djevojčica umije da čita i piše. Osoblje škole Rajkumari – koje dočekuje više od 400 učenika starosti između četiri i šesnaest godina – se nada da će poboljšati ovu alarmantnu statistiku.
Zahvaljujući jedinstvenom ovalnom obliku škole, one mogu u miru da uče uprkos visokim temperaturama i redovnim pješčanim olujama. Ovu izvanrednu građevinu je dizajnirala njujorška arhitektica Diana Kellogg.
„Kao arhitektica koja dizajnira za žene, posmatrala sam ženske simbole u različitim kulturama i posebno simbole snage“, rekla je Kellogg za arhitektonski magazin Dezeen.
„Na kraju sam se odlučila za ovalni oblik koji je reprezentativan za ženstvenost i koji mi je odjeknuo kao simbol beskonačnosti. Znala sam da želim da napravim građevinu koja se istovremeno spaja i izrasta iz prirodnog pejzaža, slično kao kamen pješčar u Džajsalmeru”, dodala je Kellogg.
Održiva i simbolična građevina
Struktura od 836 kvadratnih metara je održiva, koliko i simbolična.
Veliki spoljni zid obavija se oko perimetra škole, dok unutrašnji zid zatvara školske učionice. U sredini se nalazi veliko ovalno dvorište.
„Željela sam da dizajn škole obezbijedi dovoljno hlada za devojčice u dvorištu“, rekla je Kellogg, dodajući: „Oblik elipse je izgledao kao najprirodniji način da se to uradi.”
Građevina se napaja solarnim panelima na krovu, koji takođe služe kao nadstrešnica koja daje hlad. Za hlađenje se koristi geotermalni energetski sistem, dok krečno maletrisanje unutrašnjih zidova održava izolaciju.
Jalis (perforirana rešetkasta kamena konstrukcija) štiti učenike od pješčanih oluja koje su česte u ovoj oblasti, a istovremeno dozvoljavaju prirodnoj sunčevoj svjetlosti da obasjavaju prostoriju.
Sistemi za prikupljanje vode prikupljaju i recikliraju kišnicu u cijeloj školi.
Dizajneri su željeli da cijela zajednica ima koristi od škole. Izgrađena od strane lokalnih građevinara i lokalnog pješčara, prva je u planiranom kompleksu od tri zgrade.
Nazvan Giann centar, u njemu će se nalaziti The Medha, prostor za performanse i izložbe sa bibliotekom i muzejom. Tri zgrade će takođe sadržati Žensku zadrugu, prostor za učenje gdje će lokalne zanatlije podučavati žene tehnikama tkanja i vezenja.
Projekat je finansirala CITTA, američka neprofitna organizacija posvećena podršci razvoju u „nekim od ekonomski najugroženijih, geografski udaljenih ili marginalizovanih zajednica na svijetu“.
Prir. N.B.
Izvor: www.euronews.com