Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Prednosti i mane nove tehnologije

U Zagrebu testiran potpuno električni autobus za javni prevoz

Zagrebački električni tramvaj (ZET) početkom aprila je testirao potpuno električni autobus MAN Lion’s City 12E na raznim linijama širom Zagreba sa ciljem upoznavanja novih tehnologija, njihovih prednosti i eventualnih nedostataka. 

Naime, MAN Lion’s City 12E, kakav je koristio ZET tokom testiranja, je gradski niskopodni autobus dužine 12 metara, kapacitet je 35 sjedećih i 40 stajaćih mjesta. Autobus se pokreće centralizovanim pogonskim sistemom, motorom kontinuirane snage od 160 kW, a može da dostigne snagu od 240 kW, dok je opremljen baterijom kapaciteta 480 kWh koja je raspoređena u 6 baterijskih paketa.

Foto: press.mantruckandbus.com

„Testiranjem najsavremenijeg autobusa proglašenog najboljm evrposkim autobusom za 2023. godinu, na svojim redovnim linijama, ZET se intenzivno priprema za primjenu novih tehnologija kojima se smanjuju emisije štetnih gasova i poboljšava kvaliteta vazduha u Zagrebu“, objasnili su iz ZET-a.

U ZET-u ističu da je potrošnja varirala u zavisnosti od doba dana, promjene spoljne temperature od 2 do 20 stepeni Celzijusa, različitih ruta i stila vožnje samih vozača. Tako je najmanja potrošnja iznosila 0,8 kVh/km, a najveća 1,8 kVh/km uz automatsko uključivanje klima uređaja za grijanje autobusa.

„Zanimljivo, samo opterećenje autobusa sa velikim brojem putnika, u pojedinim polascima, nije izazvalo veću potrošnju u odnosu na to kada je u autobusu bilo svega nekoliko putnika. Na jednoj od linija, autobus je prešao 224 kilometra od očekivanih 270 km, uz potrošnju od oko 1,4 kVh/km. Kako je autobus opremljen električnom rampom za lakši pristup osobama sa invaliditetom, pomenuta oprema je uspješno testirana i na liniji gdje je zbog specijalne bolnice Goljak česta potreba za korišćenjem rampe“, rekli su u ZET-u. 

Autobus su testirala dva vozača čija je obuka bila ubrzana, do 2 sata, što svakako, i pored brzog sticanja znanja od strane vozača, nije u potpunosti doprinijelo maksimalnoj ekonomičnosti potrošnje električne energije. Ali bez obzira na to, vozači su bili izuzetno zadovoljni karakteristikama autobusa, posebno vozačkim sjedištem, preglednošću upravljačkog dijela, komforom i tihim režimom rada.

Foto: strujnikrug.hr

Jedina istaknuta mana je bio sporiji punjač koji im je bio jedini dostupan za potrebe testiranja, odnosno DC punjač snage 40 kW. Zbog navedenog, baterija se morala puniti 10 sati, a samim tim dnevna raspoloživost električnog autobusa na liniji se kretala do 14 sati, što je u ovom slučaju pokrivalo rad samo dvije smjene vozača. No s obzirom na to da se MAN Lion’s City 12E može puniti snagom do 150 kW, prilikom kupovine ovakvog autobusa bi se zasigurno i bolje pripremila infrastruktura.

„Osim ekološke komponente, cilj ovakve pogonske tehnologije je tiši rad i manje vibracije unutar vozila čime se doprinosi udobnosti putovanja. Dodatna prednost za pružatelje usluge javnog prevoza poput ZET-a je i smanjenje troškova održavanja, budući da ovakvi autobusi u odnosu na autobuse pogonjene fosilnim gorivima ne zahtijevaju servisne aktivnosti koje su uobičajene na autobusima na fosilna goriva“, objasnili su nam predstavnici ZET-a.

Prir. N.B.

Izvor: www.strujnikrug.hr

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

E-MOBILNOST

Subvencije za kupovinu električnog automobila povećane sa 5.000 na 7.000 eura

ECO MNE

Elektrifikacija saobraćaja ključna za smanjenje gužvi u urbanim sredinama

E-MOBILNOST

Volvo se oprostio od dizela: Posljednji model sišao sa trake