Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Analiza o deponijama u okviru projekta ,,Potrošene gume - odgovornost svih nas”

U opštini Tuzi divlje deponije veliki ekološki i estetski problem

U opštini Tuzi postoji značajan broj divljih deponija i to ukupno 26 koje predstavljaju ekološki i estetski problem za lokalnu zajednicu. Od ukupno 26 lociranih deponija, 15 deponija ima zapreminu do 100 m3, dok 11 deponija ima zapreminu od preko 100 m3, saopšteno je Ecoportalu iz NVO ,,Razvoj Vranja”.

Analizu o deponijama radili su eksperti iz oblasti zaštite životne sredine, a sve u okviru projekta ,,Potrošene gume – odgovornost svih nas”. Povodom stanja na terenu održana je i tribina na kojoj je zaključeno da je pomenuta analiza mapirala kako divlje deponije, tako i stanje po pitanju otpadnih guma i biće polazna tačka za dalje projekte jer NVO planira da ispuni ciljeve koji su definisani analizom, a koji su jako bitni i za državu Crnu Goru sa aspekta bitnosti poglavlja 27 i EU integracije.

Deponija guma u Tuzima – Foto: NVO ,,Razvoj Vranja”

Na deponijama, kako je saopšteno, uglavnom dominira građevinski šut i zemljani iskop i prisutne su i značajne količine biorazgradivog otpada kao i miješanog komunalnog otpada. 

-Od opasnih vrsta otpada, na nekoliko deponija uočeno je prisustvo građevinskog šuta u vidu starih salonitnih ploča, dok je na jednoj deponiji uočeno prisustvo značajne količine otpadnog motornog ulja. Otpadne gume su u manjem ili većem broju zastupljene na većini lociranih deponija– dodaju u saopštenju.

Oni ističu da je prioritet da se saniraju sve navedene deponije, te i da se posebna pažnja posveti lokacijama koje su u blizini vodotoka ili područja sa visokim ekološkim vrijednostima kao što je to kanjon rijeke Cijevne.

Tretman otpadnih guma i otpadnih ulja

U toku istraživanja na terenu su utvrđeni svi proizvođači otpadnih guma i otpadnih ulja i to ukupno 27 fizičkih/pravnih lica.

-Prikupljeni su podaci o količinama i načinu tretiranja otpadnih guma i otpadnih ulja. Samo manji dio proizvođača otpada sprovodi adekvatne mjere zbrinjavanja, dok većina otpad ne tretira u skladu sa zakonskim odredbama. S tim u vezi može se zaključiti da ovakav nedostatak poštovanja zakonskih zahtjeva za tretman otpadnih guma i otpadnih ulja naglašava potrebu za hitnim koracima u jačanju sprovođenja propisa i edukaciji proizvođača o odgovornom tretmanu otpada – navode u saopštenju.

Nesavjesni mještani bacaju smeće pored puta – Foto: NVO ,,Razvoij Vranja”

Oni zaključuju da ovi nalazi naglašavaju hitnost potrebe za unaprjeđenjem sistema upravljanja otpadom u opštini Tuzi.

-Neophodno je sprovesti edukativne programe kako bi se podigla svijest o važnosti pravilnog tretiranja otpada. Samo kroz zajedničke napore lokalnih vlasti, organizacija civilnog društva i drugih relevantnih dionika može se postići održivo upravljanje otpadom koje će zaštiti životnu sredinu i zdravlje ljudi u opštini Tuzi – pojašnjavaju iz NVO ,,Razvoj Vranja”.

Bez sanacije Zbeljskog kanala

NVO ,,Razvoj Vranja” obratila se Ministarstvu prostronog planiranja, urbanizma i državne imovine kako bi im omogućili sanaciju Zbeljskog kanala u opštini Tuzi. Međutim, kako navode, za njihove aktivnosti nemaju sluha.

Zbeljski kanal – Foto: ecoportal.me

-Na početku Zbeljskog kanala htjeli smo da nam se omogući gradnja turitičkih kapaciteta, postavljanje osmatračnice i razvoj infrastrukture, ali na žalost do sada nemamo sluha za ovakve aktivnosti i nemamo iste aršine za sve. Na Skadarskom jezeru već postoje osmatračnice, gradi se na samoj obali Skadarskog jezera, a nama nije dozvoljeno na samo 3 km udaljenosti od obale Skadarskog jezera. Naravno sve osmatračnice na Skadarskom jezeru su napravljene od betona, metala i drveta, a isto tako i u specijalnom rezervoatu prirode Solila, dok nama traže da bude izgrađena samo od drveta ili na drvenim šipovima, a to je gređevinski neprihvatljovo zbog promjene vodostaja na Skadarskom jezeru koje ocilira i do 5 metara. Moramo skrenuti pažnju i na negativne elemente ,,institucionalne zaštite” Skadarskog jezera. Vodena površina se iz godine u godinu smanjuje a vegetacije, nisko i srednje rastinje se značajno širi, tako da se ogroman dio površine pretvara u močvaru, o ovom problemu se gotovo uopšte ne polemiše – zaključuju u saopštenju.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Edukativne radionice u školama o reciklaži i pravilnom odlaganju otpada

ECO MNE

Iz mora izvukli 3 kubika čvrstog otpada

ECO MNE

U opštini Tuzi divlje deponije veliki ekološki i estetski problem