Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Erasmus+ projekat iz programa za jačanje kapaciteta u visokom obrazovanju

SmartWB – projekat za inoviranje nastave u oblasti gradnje i urbanog razvoja na Građevinskom fakultetu UCG

PODGORICA – SmartWB je veliki projekat koji ima za cilj inoviranje nastave u oblasti gradnje i urbanog razvoja, a u skladu sa novim ,,zelenim” politikama i zahtjevima EU. U pitanju je Erasmus+ projekat iz programa za jačanje kapaciteta u visokom obrazovanju, a pod jačanjem kapaciteta se misli na inoviranje nastavnih planova, obuku nastavnika i modernizaciju laboratorijske opreme i nastavnih metoda, a sve u skladu sa novim zahtjevima da gradnja i urbani razvoj budu održivi, ekološki prihvatljiviji i spremniji da se odupru najavljenim klimatskim promjenama.

Doc. dr Ivana Ćipranić, dipl. inž. građ., član tima projekta SmartWB, sa Građevinskog fakulteta UCG, kazala je da akronim projekta SmartWB upućuje na fokusiranost na zemlje Zapadnog Balkana, konkretno Crnu Goru, BiH i Albaniju.

-Takođe, Smart, odnosno riječ ,,pametno”, upućuje na korišćenje ,,pametnijih” rješenja u građevinarstvu, kao što su zeleni materijali, niskougljenične tehnologije u proizvodnji i ugradnji građevinskih materijala, povećanje energetske efikasnosti objekata, principi cirkularne ekonomije i pažljivo upravljanje građevinskim otpadom. Jedan od najvažnijih ciljeva projekta je modernizacija najmanje 20 odabranih predmeta/kurseva, u skladu sa inicijativama o modernizaciji evropskih sistema visokog obrazovanja i uopšte sa ciljevima strategije Evropa 2020 u čijem su fokusu globalni izazovi kao što su klimatske promjene. Biće uvedeni inovativni i problemski zasnovani pristupi obrazovanju, oslonjeni na saradnju sa privredom, a osmišljeni tako da se kontinuirano mijenjaju i razvijaju kroz praktičan rad studenata u odabranim kompanijama sa kojima će uskoro biti potpisani ugovori o saradnji – pojašnjava naša sagovornica.

Rukovodilac projekta Doc. dr Marija Jevrić – Foto: UCG

Takođe, kako navodi, jedan od ciljeva projekta je i kreiranje interaktivne web platforme za saradnju partnera iz konzorcijuma ali i svih ostalih zainteresovanih strana, u smislu razmjene znanja, iskustava i dobrih praksi, kako u nastavnim procesima, tako i u implementaciji rješenja, kroz razne vidove podrške i usmjeravanja.

-Već duži niz godina Građevinski fakultet je pokušavao da uspostavi stalnu vezu sa građevinskim sektorom i dobije povratne informacije sa sektorskog tržišta rada o kvalitetu školovanog kadra i eventualnimm nedostacima, kako bi se prilikom kreiranja novih nastavnih planova o tome povelo računa – ističe Ćipranić. Posljednjim stateškim dokumentom, Strategijom razvoja Građevinskog fakulteta i Univerziteta Crne Gore do 2024. godine, kako navodi, predviđeno je da se ojačaju veze sa privrednim sektorom u ovom smislu, konkretno da se nastava obogati obaveznim praktičnim dijelom u vidu organizovanja praksi za studente u građevinskim firmama.

Laboratorija na Građevinskom fakultetu – Foto: UCG

-Međutim, dosad nismo imali finansijski model za to. Ovim projektom predviđeno je da se finansira odlazak 40 studenata na prakse u cilju osmišljavanja trajnog modela ove saradnje. Ovo bi bilo od izuzetnog značaja i za studente, i za građevinske firme i za fakultet koji bi na taj način dobijao povratne informacije o tome koje nove vještine i znanja se na tržištu traže od građevinskog inženjera, što bi povratno uticalo na inoviranje naših programa. Jedan od zadataka projekta je promocija novih zelenijih tehnologija u građevinarstvu, kao i novih pristupa urbanom razvoju uopšte. To bi bili dodatni i ne zanemarljivi benefiti za zajednicu, za koju vidimo da je sve dalje od principa proklamovane ekološke države – objašnjava Ćipranić.

Za Univerzitet Crne Gore ovaj projekat ima veliki značaj jer UCG figuriše kao korodinator konzorcijuma, i u tom svojstvu mu je odobren grant Evropske komisije od skoro 800.000 EUR.

Ivana Ćipranić – Foto: UCG

-Mali univerzitet (za evropske okvire mali) kao što je naš ne dobija često niti lako takvu odgovornost, ali i priznanje da bude korodinator ovako velikih projekata. Jedan od ciljeva UCG-a jeste internacionalizacija i povezivanje sa institucijama najvećeg nivoa iz Evrope i svijeta, a Erasmus program i projekti ovoga tipa su sjajna prilika da se UCG pokaže kao pouzdan partner. Za Građevinski fakultet, čiji tim je pripremio aplikaciju i dobio ovaj grant, ovaj projekat ima višestruki značaj. Kupovina nove, najmodernije opreme za laboratorije, obuka nastavnika na univerzitetima evropskih zemalja koji su partneri na projektu, mogućnosti umrežavanja sa njima i ostvarivanja buduće trajne saradnje, držanje koraka sa modernim trendovima u nastavi – kaže Ćipranić.

Prema njenim riječima, projekat će biti i veliki podsticaj nastavnicima i studentima da prihvate novi pogled na građevinarstvo i razvoj gradova uopšte, jedan novi pristup nastavnom procesu iz ove oblast i na projektovanje i gradnju uopšte.

Odgovarajući na pitanje dokle se stiglo u modernizaciji nastavnih programa na Građevinskom fakultetu u Podgorici, ona je kazala da je jedna od prvih aktivnosti u ovom smislu bila analiza postojećih nastavnih programa na fakultetima Zapadnog Balkana i nihovo poređenje sa planovima fakulteta iz zemalja EU, a zatim nabavka opreme za laboratorije i kreiranje treninga za osoblje.

-Paralelno sa tim, urađeno je opsežno istraživanje građevinskog sektora na temu upotrebe pomenutih zelenih rješenja u građevinarstvu i razvoju gradova. Kada smo dobili informacije iz ta dva istraživanja, uz pomoć kolega sa EU univerziteta krenuli smo u zajedničko kreiranje novih programa, praksi za studente i inicijativa prema donosiocima odluka na lokalnim i državnim nivou, kako bi se stvari počele mijenjati na svim nivoima simultano. Smatramo da Pametni gradovi zasnovani na zelenoj gradnji i energetskoj efikasnosti znače poboljšanje kvaliteta života i odgovoran odnos prema životnoj sredini, a uz saradnju sa poslovnim sektorom i otvaranje novih radnih mjesta. Klimatski pametna urbanizacija može biti snažan podsticaj za održivi razvoj zemlje u razvoju – pojašnjava ona.

Kako je istakla, u uslovima sve veće urbanizacije, gradovi bi trebali biti pažljivo planirani, a upravljanje njihovim razvojem promišljeno u skladu sa uslovima prognoziranih klimatskih promjena, a sve u kontekstu Agende za održivi razvoj 2030, Konvencije UN-a o klimatskim promjenama i drugih globalnih razvojnih sporazuma i okvira.

-Kvalitet viskog obrazovanja u oblastima koje su u vezi sa ovim temama je od vrhunskog značaja za uspješno sprovođenje novih politika – zaključuje dr Ćipranić.

Prir. M. Vuković

Izvor naslovne fotografije : wbcsd.org

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

U eri klimatskih promjena gradovi moraju biti dobro planirani

ECO POLIS

U građevonskoj industriji nema napretka bez akademske zajednice

ECO MNE

SmartWB – projekat za inoviranje nastave u oblasti gradnje i urbanog razvoja na Građevinskom fakultetu UCG