Puštena u rad prva solarna elektrana, instalisana snaga 4,4 MW

Prva solarna elektrana na zemlji u Crnoj Gori ,,Čevo solar“, instalisane snage 4,4 megavata (MW), danas je puštena u rad.

Iz kompanije Čevo solar saopšteno je da je solarna elektrana izgrađena na Čevu, na Cetinju, na površini od 70.000 metara kvadratnih.

– Na godišnjem nivou proizvodiće 6.064.522 kilovat sata (kWh) električne energije. Njena veličina ogleda se i u broju solarnih panela – čak 8.112, snage 545 Wp – kaže se u saopštenju.

Solarna elektrana “Čevo” – Foto: Mina

Navodi se da su solarni paneli postavljeni na specijalno napravljenoj konstrukciji od ukupno 312 stringova.

– Ukupno je instalirano 26 invertora pojedinačne snage 125 kW, što predstavlja ukupnu izlaznu snagu invertora od 3,25 MW. Izgrađena je nova priključna trafostanica 0.8/35kV – saopšteno je.

Izvršni direktor kompanije Čevo solar Dragoslav Damjanović je, na svečanom otvaranju, istakao značaj samog poduhvata za crnogorske prilike.

On je naveo da se nada da će takvih i sličnih objekata, koji se odnose na proizvodnju zelene energije, biti sve više u Crnoj Gori i da će se na taj način obezbijediti dovoljne količine električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora, a čemu trenutno stremi cijeli svijet.

Damjanović je istakao da se izgradnjom novih izvora proizvodnje zelene električne energije stvaraju uslovi za održivu budućnost u energetskom smislu.

Izvor: ekapija.me

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Solarna energija pomogla evropskim mrežama da izdrže toplotne talase

ECO POLIS

Pomračenje Sunca kao kratkotrajan test za evropske elektroenergetske mreže

E-MOBILNOST

Solarno ambulantno vozilo uskoro kreće među pacijente