Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

EPCG: Do 2025. imaćemo najčistiju TE

Protiv Crne Gore pokrenut postupak zbog nepoštovanja novih standarda zagađenja vazduha

Crna Gora se suočava sa pokretanjem postupka zbog nepoštovanja novih standarda zagađenja vazduha. Jedan od razloga za ovakvu situaciju je prekoračenje dozvoljenog broja radnih sati u Termoelektrani Pljevlja. Dijana Milev Čavor, koordinatorka u Eko-timu, gostujući u emisiji „Dobro jutro Crna Goro” koju emituje RTCG, izrazila je zabrinutost zbog nedostatka promjena u prethodnih pet godina i čak pogoršanja situacije u nekim postrojenjima.

Foto: EPCG

Prema Milev Čavor, prije pet godina su stupili na snagu novi standardi zagađenja vazduha na Zapadnom Balkanu u skladu s ugovorom o osnivanju Energetske zajednice. Ti standardi, koji se odnose na emisiju sumpor-dioksida iz termoelektrana kroz direktivu o velikim ložištima, imaju za cilj smanjenje emisija iz postrojenja. Međutim, Crna Gora nije uspjela ispoštovati ove standarde u proteklih pet godina.

Milev Čavor je naglasila da su emisije sumpor dioksida i azotnih oksida u Crnoj Gori oscilirale, a 2020. godine, kada je Termoelektrana Pljevlja radila punim kapacitetom i prekršila broj radnih sati, emisije su bile znatno veće. Što se tiče emisija PM čestica, one su konstantno rasle od 2018. godine, a u 2022. bile su dvostruko veće nego 2018. godine. 

Pljevlja su čak bila među najzagađenijim gradovima svijeta zbog visoke koncentracije PM čestica.

Crna Gora nema nacionalni plan za smanjenje emisija, ali je imala obavezu da ne premaši 20.000 radnih sati u Termoelektrani. Nažalost, ova obaveza nije ispoštovana, što je rezultiralo pokretanjem prekršajnog postupka protiv Crne Gore. Iako su pokrenute sankcije protiv Termoelektrane Pljevlja, one nisu novčane i nemaju dovoljnu težinu. Milev Čavor je naglasila da ovo motiviše druge zemlje u regionu da takođe ne poštuju ugovor.

Završni radovi ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja će biti gotovi 2025. godine, kazao je izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore Nikola Rovčanin.

“Mi smo naslijedili jedno loše stanje, idejno rješenje koje nije bilo dobro. Morali smo da radimo na unapređenju ugovora. Uradili smo glavni projekat, sada je 75 odsto građevinskih radova na rekonstrukciji završeno, radi se na montiranju opreme. O ozbiljnosti projekta govori i to da je već plaćeno 35 odsto posla”, kazao je on.

On je kazao da kada je došao na funkciju, TE je imala već 23 hiljade radnih sati.

“Mi smo potpuno svjesni i prekoračenja i azotnih, i sumpornih oksida, ali sada ekološka rekonstrukcija ide planiranom dinamikom”, dodaje Rovčanin.

Napomenuo je takođe da sumporni oksidi će nakon završetka biti 50 puta manji, u granicama direktiva EU. Suština je tranzicija, jer kad naslijedite probleme, ne možete preko noći da to riješite, rekao je Rovčanin.

Parlament je ukinuo ograničenje za rad Termoelektrane, a Rovčanin je izvijestio da je TE ostvarila velike prihode. TE je proizvela 580 miliona eura u 2021. i 2022. godini, a nakon odbitka fiksnih troškova ostaje čista dobit od 450 miliona eura. Rovčanin je naglasio da bi bilo teško državi da obezbijedi taj novac za uvoz struje. On je zaključio da će Crna Gora uskoro imati najčišću termoelektranu u regionu te da će postići energetsku stabilnost.

Prir. N.B.

Izvor: RTCG

Naslovna fotografija: www.slobodnaevropa.org

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Počinje projekat energetske efikasnosti u domaćinstvima, a za građane 8,8 miliona eura, manji troškovi i veći komfor

ECO MNE

U martu vazduh čistiji u svim regijama u odnosu na februar

ECO MNE

Izgradnja gasne elektrane i LNG terminala dobra opcija ukoliko se ispune pretpostavke koje se tiču zaštite životne sredine