Promovisanje svijesti o važnosti meteorologije na kreativan i interaktivan način

Na konkurs za osnovne škole u Crnoj Gori, objavljen početkom marta, u vezi sa sakupljanjem literarno/likovnih radova na temu Svjetskog dana meteorologije 2024., pristiglo je ukupno 90 likovnih i 16 literarnih radova.

Svjetski dan meteorologije se obilježava 23. marta kao sjećanje na donošenje Konvencije o osnivanju Svjetske meteorološke organizacije 1950. godine., svake godine sa posebnom temom. Ovogodišnja tema bila je ,,Na prvoj linijii klimatske akcije“.

Rad učenika – Foto: HMZCG

Direktorica u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju, Dušica Brnović, kazala je za Ecoportal da je 23. mart, važna prilika da se zajedno osvrnemo na ulogu meteoroloških službi u suočavanju sa izazovima klimatskih promjena i preduzimanju koraka prema održivoj budućnosti.

-Nema sumnje da je Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju ključni igrač na tom polju. Jedan od aspekata naše uloge kao institucije jeste edukacija javnosti o klimatskim promjenama. Svjesnost javnosti je ključna za suočavanje sa ovim globalnim izazovom i stvaranje potrebne podrške za implementaciju potrebnih mjera. U sklopu obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana meteorologije, uputili smo poziv osnovnim školama da nam dostave radove likovne ili literarne umjetnosti na temu ,,Na prvoj liniji akcije protiv klimatskih promjena” – istakla je Brnović.

Kako je kazala, svi pristigli radovi su objavljeni na web i fb stranici Zavoda.

Kako djeca vide klimatske promjene – Foto: HMZCG

-Dok smo pregledali radove moramo reći da smo bili oduševljeni talentom, kreativnošću i znanjem koje su djeca pokazala. Svaki rad je poseban na svoj način i svaki zaslužuje svoje mjesto. Odabir nije bio lak, ali smo kroz temeljnu analizu uspjeli prepoznati 9 literarnih i 17 likovnih radova koji su se posebno istakli po svojoj originalnosti, dubini i izražajnosti. Učenici koji su kreirali ove radove će biti simbolično nagrađeni kao gest podrške i prepoznavanja kreativnosti i truda – dodala je ona.

Prema njenim riječima, radove koje su dobili na ovu temu, svjedoče o dubokom razumijevanju problema klimatskih promjena, ali i o želji za promjenama i pozitivnim akcijama.

-Djeca su nam pokazala da su svjesna važnosti očuvanja naše planete i da su spremna da djeluju kako bi je zaštitila za buduće generacije. Sve navedeno jasno ukazuje na to da su mladi ljudi ključni akteri u borbi za očuvanje životne sredine, te da imaju sposobnost i volju da naprave pozitivne promjene u svijetu oko sebe. Zahvalni smo svim osnovnim školama, nastavnicima i njihovim učenicima koji su se odazvali našem pozivu i aktivno učestvovali u ovoj inicijativi, što su nas podržali i omogućili ostvarenje naše vizije – ističe Brnović.

Cilj ovog projekta, kako je navela, prvenstveno je bio da se  podigne svijest o važnosti zaštite životne sredine i borbe protiv klimatskih promjena među mladim generacijama.

-Kroz umjetničko izražavanje, željeli smo podstaći učenike da razmišljaju o načinima kako svojim djelovanjem mogu doprinijeti zaštiti planete te da prenesu svoje poruke i ideje široj javnosti Osim toga, željeli smo podstaći kreativnost i angažovanje mladih u rješavanju globalnih ekoloških problema, pružajući im platformu da izraze svoje stavove i ideje kroz likovne i literarne radove. Nastavićemo i u budućnosti sa organizacijom sličnih projekata kako bismo zajedno oblikovali bolju budućnost – zaključila je Brnović.

Prir. M. Vuković

Izvor naslovne fotografije: afro.who.int

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?