U Kotoru je juče u organizaciji Pomorskog fakulteta i Agencije za zaštitu životne sredine predstavjen način rada podvodnog drona, čija je osnovna uloga mapiranje čvrstog otpada u moru.
Kako je monitoring otpada sa morskog dna dio Nacionalnog programa monitoringa životne sredine, mapiranje pomoću drona, daće uvid u lokacije na kojima se nalazi veća količina otpada.
-To će pomoći da se u narednom periodu identifikuju hot spot lokacije na kojima će se monitoring otpada sprovoditi, kao i realizacija povremenih akcija čišćenja morskog dna – saopšteno je iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Prema riječima predstavnika Pomorskog fakulteta u Kotoru, prof. dr Danila Nikolića, uređaj će se moći koristiti i za lociranje olupina brodova, kao i za mapiranje podvodnog biljnog i životinjskog svijeta.
-Suština ovog projekta je formiranje i akreditacija prvog master studijskog programa o zaštiti i upravljanju morskom sredinom, koji će početi od oktobra ove godine. Isto tako studenti će kroz pomenuti studijski program, imati mogućnost da koriste opremu dobijenu kroz ovaj ali i ostale projekte – istakao je on.
Ivana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine, kazala je da je u Bokokotorskom zalivu primijećena znatna količina otpada, te i da će ovaj uređaj svakako biti od velikog značaja za njegovu identifikaciju i uklanjanje.
Prir. M.V.