U organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine, održan Okrugli sto pod nazivom: ,,Uticaj buke na životnu sredinu“.
Na okruglom stolu govorio je Milan Gazdić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, koji je kazao da Agencija za zaštitu životne sredine shodno važećem Zakonu o buci, sprovodi monitoring nivoa buke u životnoj sredini – na osnovu Programa monitoringa koji usvaja Vlada Crne Gore.
-Agencija obrađuje izvještaj i priprema godišnju informaciju o stanju životne sredine, te izdaje dozvole za izradu strateških karti i izračunavanja nivoa buke – istakao je on.
Aleksandar Božović , samostalni savjetnik u Sektoru za monitoring životne sredine Agencije za zaštitu životne sredine, održao je prezentaciju na temu: ,,Uticaj buke na životnu sredinu“.
On je podsjetio da u skladu sa Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini -buka u životnoj sredini je nepoželjan ili štetan zvuk na otvorenom prostoru koji je izazvan ljudskom aktivnošću, uključujući buku koja potiče iz drumskog, željezničkog i vazdušnog saobraćaja i od industrijskih postrojenja za koje se izdaje integrisana dozvola.
-Određivanjem akustičnih zona, propisane su granične vrijednosti za definisane djelove opštinske teritorije, što je od značaja za zaštitu od buke u životnoj sredini, a i za buduće planiranje izgradnje objekata i izdavanje dozvola za rad u ugostiteljskim i drugim objektima. Agencija za zaštitu životne sredine je raspisala tender za izradu strateških karti buke za glavne putne pravce u Crnoj Gori, ali da na istom nije bilo zainteresovanih domaćih i stranih pravnih lica i preduzetnika. U ovoj godini Agencija će ponoviti predmetni tender, za izradu strateških karti buke – kazao je on.
Mladenka Vujošević, predstavnica Instituta za javno zdravlje, govorila je ousklađenosti sa EU direktivama, izvještavanju prema nacionalnim i međunarodnim subjektima, Evropskoj Agenciji za životnu sredinu, kao i izvještavanju prema Evropskoj mreži za informisanje i posmatranje životne sredine EIONET-u.
Blagota Radović dipl.ing. saobraćaja, imao je prezentaciju na temu: ,, Modeli smanjenja buke od saobraćaja“.
On je saopštio da je:,,Studija Traffic noice reduction in Europe” ustanovila, da je 44% stanovnika, 25 najrazvijenih EU država, svakodnevno izloženo buci koja potiče od drumskog saobraćaja i to za preko 55 dB.
55dB je granica koja može, dugoročno, izazvati štetne promjene u ljudskom tijelu, dok često države imaju različite granice, jer nisu svi stanovnici jednako osjetljivi na buku. Najbučnija su teretna vozila, zatim slijede autobusi i motorcikli, dok najmanje buke proizvode lična vozila..“.
Zaključci okruglog stola
– Predstavnici institucija i opština su saglasni da se radionice na ovu temu, nastave u narednom periodu posjetom svim opštinama.
– Da se u narednom periodu informišu građani o nadležnostima institucija, kada je u pitanju buka;
– Da opštine imaju u vidu, nabavku brojača vozila na lokalnim saobraćajnicama, kako bi nakon toga pristupili izradi lokalnih planova i regulacije saobraćajnica u cilju smanjenja buke koja potiče od saobraćaja;
– Predstvanik Instituta za javno zdravlje je naglasio da je buka ( zavisno od dužine izloženosti), vrlo štetna po ljudsko zdravlje i da se direkto odražava na kardiovaskularni sistem ljudskog bića;
– U kontinuitetu raditi na ozelenjavanju prostora oko saobraćajnica;
– Raditi na informisanju javnosti o kulturi u saobraćaju;
– Na osnovu svega gore navedenog prepoznata je potreba organizovanja edukativnih radionica o izvorima buke i uticaja buke na ljudsko zdravlje.
Prir. M.V.
Izvor naslovne fotografije: misterprepa.net