Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Vlada usvojila UTU za realizaciju investicije

Na putu izgradnja male hidroelektrane Otilovići u Pljevljima

Vlada Crne Gore je na telefonskoj sjednici održanoj juče usvojila predlog urbanističko-tehničkih uslova za gradnju male hidroelektrane na akumulaciji Otilovići u Pljevljima. Ovaj projekat je inicijativa Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i ima za cilj održivo iskorišćavanje hidroenergije kako bi se obezbijedila energetska sigurnost, bez negativnog uticaja na životnu sredinu.

Foto: Tv Pljevlja

Planirana gradnja male hidroelektrane na postojećoj lučko-betonskoj brani Otilovići ima instalisanu snagu od 2,96MW i planiranu godišnju proizvodnju od 11 GWh. Ova održiva izvor energije doprinijeće energetskoj nezavisnosti Crne Gore, a koncesija je dodijeljena EPCG na period od 30 godina. Vrijednost investicije iznosi oko 4,5 mil EUR, a mHE će moći da obezbijedi energiju za više od 1.200 domaćinstava.

Uticaj na životnu sredinu

Kako kažu iz EPCG projekat mHE Otilovići neće remetiti dosadašnji prirodni režim i neće imati negativan uticaj na životnu sredinu. 

„Izgradnjom mHE se ne remeti dosadašnji prirodni režim, osim što pozitivno utiče na poplavne talase nizvodno od brane. Preko mHE, te osavremenjivanjem opreme brane, vršiće se ravnomjernije ispuštanje iz akumulacije, odnosno, biće maksimalno smanjen rad preliva brane u periodu velikih voda”, rečeno je Vijestima iz te kompanije.

Opština Pljevlja se većinski snabdijeva vodom iz akumulacionog jezera u Otilovićima, a dalji razvoj grada, posebno u smislu privrednih aktivnosti, zahtijevaće nastavak korišćenja voda iz ove akumulacije preko postrojenja na Velikoj Pliješi. Izgradnjom male hidroelektrane, omogućava se održivo korišćenje hidroresursa kako bi se zadovoljile energetske potrebe regiona, a istovremeno očuvala prirodna okolina i vodni resursi.

„Mala hidroelektrana Otilovići bi se izgradila u neposrednoj blizini lučno-betonske brane na rijeci Ćehotini, koja je izgrađena za potrebe snabdijevanja tehnološkog procesa vodom TE Pljevlja. Stvorena hidroakumulacija Otilovići je zapremine cca 18.000.000 m³. Za regulisano ispuštanje vode iz akumulacije koriste se dva temeljna ispusta u tijelu brane koji su smješteni u centralnom dijelu brane”, rekli su iz EPCG.

Realizacija ovog projekta bila je usporena zbog čekanja na usvajanje urbanističko-tehničkih uslova. Međutim, nakon usvajanja ovih uslova, očekuje se raspisivanje tendera za izbor izvođača radova. EPCG se nada da će radovi započeti do kraja godine, a sam proces izgradnje hidrocentrale trajao bi oko 18 mjeseci.

Projekat male hidroelektrane na akumulaciji Otilovići predstavlja važan korak ka održivom korišćenju hidroenergije u Crnoj Gori. Uz minimalan uticaj na životnu sredinu, ovaj projekat će doprinijeti energetskoj stabilnosti regiona i obezbijediti održivo snabdijevanje električnom energijom. Uz pažljivo planiranje i sprovođenje mjera zaštite životne sredine, ova inicijativa može poslužiti kao model za buduće projekte koji će podržavati ekonomski razvoj bez ugrožavanja prirodnih resursa.

Prir. N.B.

Izvor: tvpljevlja.me

Naslovna fotografija: bankwatch.org

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Edukativni kviz „DOBRA ENERGIJA”

ECO MNE

Litijum-jonske baterije glavno rješenje za skladištenje električne energije

ECO MNE

Električna energija – istorijska šansa za Zapadni Balkan