Obilježena prva godišnjica od prekoračenja klimatskog praga od 1,5 stepeni Celzijusa

Globalno zagrijavanje je prema novim podacima u prethodnih dvanaest mjeseci u kontinuitetu bilo iznad kritične tačke od 1,5 stepeni Celzijusa. Ovakva situacija zabilježena je prvi put, i ako se nastavi, može ugroziti prilagođavanje živog svijeta na Zemlji novim uslovima.

Protekla godina je, prema podacima Kopernikusa, službe Evropske unije za praćenje klime i vremenskih prilika, u prosjeku bila 1,52 stepena toplija u odnosu na temperature pre industrijalizacije. Na taj neslavni 12-mjesečni prosjek nadovezao se i najtopliji januar u istoriji, mjesec u kome je zabilježeno rekordno povećanje prosječnih temperatura od čak 1,66 stepeni.

Održavanje globalnog zagrijavanja na nivou ispod 2 stepena Celzijusa, sa poželjnom granicom od 1,5 stepeni, bio je centralni cilj Pariskog sporazuma koji je većina svjetskih nacija potpisala 2015.

Iako zabrinutost zbog prekoračenja ovih vrijednosti ne jenjava, 12-mjesečni rekord nedvosmisleno pokazuje da se svijet nezaustavljivo približava granicama Pariskog sporazuma.

Met Paterson, istraživač na Univerzitetu u Oksfordu, rekao je da je ovaj rekord „značajna prekretnica“, ali i da to nužno ne znači da je Pariski sporazum propao.

Ipak, prekoračenje od 1,5°C u jednoj čitavoj godini naglo sužava prozor u kome čovječanstvo ima vremena da napravi drastičan rez u vizu smanjenja emisija sa efektom staklene bašte.

Tokom protekle godine više puta su oboreni toplotni rekordi na kopnu i moru. Posljednjih osam mjeseci zaredom bili su najtopliji takvi mjeseci u istoriji, dok je 2023. bila najtoplija kalendarska godina.

Prosječna globalna temperatura površine mora za januar takođe je bila najtoplija zabilježena za taj mesec i to sa velikom razlikom: 0,26 stepeni toplija od prethodnog rekorda, postavljenog 2016.

Klimatska kriza je, između ostalog, izazvana i sagorevanjem fosilnih goriva za dobijanje energije. El Ninjo, prirodni klimatski obrazac koji nastaje iznad Tihog okeana, takođe je povećao temperature u većem dijelu svijeta posljednjih mjeseci.

Više od 160 šumskih požara koji su se ove nedelje razbuktali u državi Čile ubili su više od 120 ljudi i pretvorili čitava naselja u pepeo, što ih čini najsmrtonosnijim požarima u novijoj istoriji te zemlje.

Ograničavanje dugoročnog zagrijavanja na 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa ostaje ključni simbol međunarodnih napora u borbi protiv klimatskih promjena.

Prir. M.V.-M.M.

Izvor: CNN

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Projekat Be Ready: Zajedno za otpornije gradove u doba klimatskih promjena

ECO POLIS

Klimatske promjene moraju početi suštinski da zanimaju donosioce odluka

ECO POLIS

Završni dogovori COP29 – Nove deklaracije o metanu, vodi i klimatskom finansiranju