Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Veliki povratak drvenih konstrukcija u građevinsku industriju

Novi drveni neboder u Švedskoj i njegove ekološke prednosti

Među visokim stablima na švedskoj obali Botnijskog zaliva, novi neboder se suprotstavlja tradicionalnim metodama građenja.

Zgrada Kulturnog centra Sara, dvadesetospratnica visoka 75 metara, otvorila je svoja vrata prošlog septembra.

Drveni neboder u Švedskoj | Foto: euronews.com

Objekat predstavlja još jednu drvenu konstrukciju koja krasi ulice Šeleftea – grada koji se svakim novoizgrađenim objektom uključuje u borbu sa klimatskom krizom.

-Iako je većina smatrala da smo pomalo luckasti što predlažemo ovakvu drvenu konstrukciju, prilikom procesa projektovanja smo zaključili da je upravo ona najefikasnije rješenje – kaže Robert Šmic, arhitekta projektant.

Kako izgradnja može biti manje štetna po životnu sredinu?

Kulturni centar sadrži šest pozorišnih scena, biblioteke, dvije umjetničke galerije, konferencijski centa i hotel sa 205 soba.

Prilikom izgradnje urtošeno je 12.000 kubnih metara drveta uzetog iz obližnjih šuma koje se nalaze samo 60 km od grada.

Ovaj projekat je dio napora uprave grada Šeleftea da iz građevinske industrije u što većoj mjeri isključi materijale koji su štetni po životnu sredinu. 

Prema Programu Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, građevinski radovi su bili odgovorni za više od 38 odsto globalnih emisija ugljenika samo u 2015. godini. Pri tome, proizvodnja cementa je najveći pojedinačni industrijski emiter CO2 na svijetu.

Nasuprot tome, drvo odstranjuje ugljen-dioksid iz atmosfere i čuva ga zauvijek.

Osnivači ovog projekta tvrde da će zgrada Kulturnog centra Sara, drugog najvišeg drvenog nebodera na svijetu, tokom svog životnog vijeka „uhvatiti” devet miliona kilograma ugljen-dioksida.

Fotonaponski paneli će napajati objekat električnom energijom, dok će se proizvedeni višak skladištiti u podzemnoj etaži.

Da li ovaj neboder ima sposobnost „komuniciranja” sa okolinom?

Projektanti navode da zgrada kulturnog centra može da „komunicira” sa obližnjim strukturama i distribuira višak energije po potrebi.

Analizira se potrošnja energije u zgradi na osnovu koje se donose odluke tome kako će se upravljati energijom u objektu – kaže Patrik Sundberg, menadžer energetske kompanije Skelleftea Kraft.

Sistem koji koristi vještačku inteligenciju predviđa potrošnju i donosi odluke o upravljanju svakog minuta u toku dvadeset četiri sata.

Grad izgrađen od šume

Drvene konstrukcije u gradu Šelefteu nisu novost jer se lokalno graditeljstvo još od 18. vijeka oslanjalo na ovaj materijal koga u okruženju ima u izobilju.

Od impresivnog drvenog mosta koji se proteže preko lokalne rijeke, do novije trospratne parking garaže u centru grada, sve u Šelefteu djeluje kao da je napravljeno od stabala drveća koje ga okružuje. U većini slučajeva, to zaista jeste tako.

Unutrašnjost nebodera | Foto: euronews

Kako se očekuje porast populacije gradskog stanovništva u narednim godinama, mještani žele da zadrže ovu zelenu tradiciju i za novu generaciju.

Prednost drvenih konstrukcija je ta što je možete mijenjati tokom vremena što nije slučaj sa zidanom čvrstom gradnjom.

Duže od jednog vijeka u Švedskoj je bilo zabranjeno graditi drvene kuće više od dva sprata. Danas je drvo materijal izbora izbora u zemlji sa najvećim procentom površne pod šumom u Evropi u kojoj oko 20 odsto svih novoizgrađenih višeetažnih objekata ima drvenu noseću kontrukciju.

Sa modernizacijom tehnologije građenja u drvetu više se ne postavlja pitanje da li je višespratnice do osam spratova moguće izvesti na ovaj način, već je pitanje zašto to ne bismo činili kada se uzmu u obzir sve prednosti ovog materijala.

Prir. M.L.-M.M

Izvor: euronews.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Građani ključna karika u planiranju održivog prostora

ECO MNE

Izabrano rješenje za novu školu u City kvartu u Podgorici

ECO POLIS

Šesti međunarodni kongres „Održiva arhitektura – energetska efikasnost”