Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

EV baterije dobile novu namjenu

Nova upotrebna vrijednost starih EV baterija

Počevši od 2035. godine, svi novi automobili i kamioni koji se prodaju u Kaliforniji moraju imati nultu emisiju. Taj potez je bio korak naprijed za državu u smanjenju fosilnih goriva koja izazivaju zagađenje životne sredine. Ali to je dovelo do toga da naučnici pokušavaju da shvate šta da rade sa svim tim starim baterijama električnih vozila.

Foto: Freepik

Inženjeri sa Državnog univerziteta u San Dijegu, možda imaju rješenje. Trenutno testiraju kako da starim baterijama daju drugu šansu, tako što će skladištiti solarnu energiju u kalifornijskoj električnoj mreži.

„Baterije više nisu dobre zbog degradacije snage i dometa. Ali one i dalje mogu da skladište energiju. Dakle, stavljamo ih u zgradu i stavljamo energiju iz solarnih panela u bateriju i onda se ta energija može koristiti kada solarni paneli ne proizvode”, objašnjava Kris Mi jedan od predsjedavajućih inženjera.

Ponovna upotreba starih EV baterija

Litijum-jonske baterije koje se koriste u električnim i hibridnim vozilima obično imaju životni vijek od deset godina prije nego što se moraju zamijeniti. Smanjen kapacitet EV baterije može uticati na domet automobila između punjenja. Ali, u tom trenutku, baterije i dalje imaju oko 60 do 80 procenata svog prvobitnog kapaciteta.

„Neki od njih mogu imati dovoljno snage i energetskog kapaciteta da se koriste za projekat skladištenja energije“, kaže Mi. „Ako im produžite životni vijek za još deset godina, možete odložiti cijeli životni ciklus baterije.”

Kada dođu do kraja života, baterije je teško odložiti. A za industriju koja transport čini održivijim, to je problem. Ako baterije završe na deponijama, mogu ispustiti štetne toksine u okolinu, uključujući teške metale. Oni takođe mogu izazvati požar kada su izloženi sunčevoj svjetlosti, slično baterijama mobilnih telefona i laptopova.

Studija iz 2019. objavljena u časopisu Nature otkrila je da je od više od milion električnih automobila prodatih širom svijeta 2017. godine, oko 250.000 tona baterija otišlo u otpad. Zahvaljujući vladinim inicijativama, električna vozila će postati dostupnija – što znači da se mora proizvoditi više baterija.

Potencijal upotrebe polovne baterije

Tržište električnih automobila sigurno raste. Prema Edison Electric Institute, udruženju koje predstavlja električne kompanije, 18,7 miliona EV će biti na putevima do 2030. I to samo u SAD. Širom svijeta će na putevima biti oko 300 miliona električnih vozila, što će činiti više od 60 odsto svih novih automobila, prema Međunarodnoj agenciji za energiju.

Zemlje širom svijeta su se obavezale da će postići neto nultu emisiju ugljenika do 2050. godine, uključujući Kanadu, UK i Japan. Za mnoge, ambiciozni planovi za postizanje ovoga uključuju i zabranu prodaje automobila na gas. Kao rezultat toga, proizvođači automobila kao što su Volvo, Ford Europe i Honda najavili su planove da postanu potpuno električni.

Foto: Freepik

Iako su i dalje održiviji od svojih kolega koji gutaju gas, električni automobili nisu bez svojih nedostataka. Neka mjesta za punjenje koriste električnu energiju proizvedenu iz fosilnih goriva, što zahtijeva potpuni prelazak na čiste energetske mreže. Njihov proizvodni proces zahtijeva dosta resursa. Da bi se napravile baterije, rijetki zemljani elementi kao što su litijum, kobalt i nikl moraju biti iskopani.

Ali sve više i više, kompanije razvijaju tehnologiju ponovne upotrebe i recikliranja baterija kako bi se suprotstavile povećanju proizvodnje litijum-jonskih baterija. U 2019. godini, oko 100.000 tona litijum-jonskih baterija je reciklirano širom svijeta, prema Circular Energy Storage. Istraživanje sa Univerziteta u Kaliforniji, otkriva da bi reciklirani materijali mogli da obezbijede više od polovine nikla, kobalta i litijuma u ​​novim baterijama do 2040.

Ranije ove godine, Redwood Materials Inc. je otkrio da će pokrenuti program recikliranja baterija za EV u Kaliforniji, u partnerstvu sa Fordom i Volvom kako bi prikupili njihove stare baterije. Ascend Elements iz Masačusetsa, koji radi sa Hondom, ima sličan program.

Mi kaže da proces ponovne upotrebe EV baterija za skladištenje energije i dalje mora da bude ekonomski izvodljivo, jer je korišćenje novoiskopanih litijum-jonskih fosfatnih baterija jeftinije. Ali kompanije i dalje obraćaju pažnju na aplikacije za polovne baterije, uključujući GM i Nissan.

Prir. N.B.

Izvor: www.livekindly.com

Naslovna fotografija: Live kindly

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Elektrifikacija saobraćaja ključna za smanjenje gužvi u urbanim sredinama

E-MOBILNOST

Volvo se oprostio od dizela: Posljednji model sišao sa trake

E-MOBILNOST

U Crnoj Gori nema regulativnih uslova za e-mobilnost, infrastruktura veliki izazov