Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Sindikat Rudnika uglja apeluje na donosioce odluka

Ne dovoditi u pitanje rad TE i Rudnika uglja do 2050, krenuti sa novim projektima za izvjesniju budućnost Pljevalja

Ambicija da se udio obnovljivih izvora poveća svakako treba da postoji, ali to ne smije ugroziti nijednog građanina Crne Gore, a naročito ne građane Pljevalja i zaposlene u Rudniku uglja – poručio je predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Pljevlja, Miladin Sekulić.

On je istakao da su sve glasnija zagovaranja o gašenju Rudnika i Termoelektrane, te višku zaposlenih u ovoj kompanije, ali da se ne uzima u obzir prezaposlenost u javnoj upravi ili u drugim kompanijama koje su dio EPCG. To, kako navodi Sekulić, značajno utiče na raspoloženje zaposlenih, jer se stvara nesigurnost i bojazan za radna mjesta, dodajući da se to može odraziti i na poslovanje kompanije.

Rudnika uglja Pljevlja – Foto: tvpljevlja.me

– Upozoravamo da, ako je to cilj, nikako nijesmo na dobrom putu. Umjesto toga, država treba da ukloni sve administrativne barijere kako bi javni interes bio ostvaren i pokrenuti projekte koji su veoma važni za dalje funkcionisanje energetskog sektora, ili je možda i to cilj? Sindikalna organizacija Rudnika uglja uvijek će biti uz svakog zaposlenog i pružiti ruku svakom dobronamjernom donosiocu odluka – naveo je Sekulić.

Ukazao je da se njihovi interesi moraju prilagoditi potrebama države, građana i zaposlenih u realnom energetskom sektoru, pa tek onda interesima drugih, ,,ko god da su“. Sekulić navodi da se rad Rudnika i Termoelektrane u punom kapacitetu prije 2050. godine ne smije dovoditi u pitanje i da je odmah potrebno krenuti sa novim projektima koji će Pljevljima donijeti izvjesniju budućnost.

Sekulić je istakao da Termoelektrana i Rudnik proizvode oko 50 odsto električne energije u Crnoj Gori, a taj procenat u pojedinim mjesecima dostiže i 80 odsto.

– Crna Gora, kao država, ne smije sebe svrstavati ni sa zemljama u okruženju, a kamoli sa razvijenim zemljama EU koje su svoj prosperitet doživjele upravo na, kako je to danas moderno reći, „prljavoj industriji“. Uprkos pritiscima, neke zemlje u okruženju, kao izlaznu godinu u proizvodnji energije iz uglja uzele su 2050, iako se suočavaju sa ogromnim problemima u funkcionisanju njihovih rudnika. Bosna i Hercegovina i Srbija imaju više elektrana koje rade na ivici rentabilnosti i u dogledno vrijeme će biti isključene sa mreže, što će u značajnoj mjeri smanjiti emisiju CO2 gasova. Bez obzira na poteškoće sa kojima se suočavaju, u izradi nacionalnih energetskih i klimatskih planova, godinu izlaska iz uglja postavili su veoma visoko – navodi Sekulić.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Ne dovoditi u pitanje rad TE i Rudnika uglja do 2050, krenuti sa novim projektima za izvjesniju budućnost Pljevalja

ECO MNE

Konkretni projekti i podsticajna zakonska regulativa – ključ uspješne tranzicije

ECO MNE

Građanima Bijelog Polja subvencije na klime, dugoročni cilj toplifikacija