Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Održivi izumi koji mijenjaju način pripreme hrane

Kuvanje na Suncu: Solarna energija za ekološko i efikasno pripremanje hrane

U današnjem svijetu u kojem težimo ekološkim rješenjima i održivom načinu života, sve više ljudi okreće se alternativnim metodama kuvanja. Jedan od tih metoda je solarno kuvanje, koje donosi brojne prednosti u odnosu na tradicionalne metode pripreme hrane. 

Razgovarali smo sa Božinom Komatinom, diplomiranim inženjerom mašinstva i osnivačem nevladinog udruženja „Kuvanje na Suncu”, kako bismo saznali više o ovoj inovativnoj tehnologiji.

Komatina sa svojim izumom. Foto: Facebook stranica „Kuvanje na Suncu”

Komatina je dugi niz godina istraživao metode solarnog kuvanja, testirajući različite modele solarnog kuvala i proučavajući njihove prednosti i nedostatke. Njegovo iskustvo i strast prema ovoj oblasti inspirisali su ga da pokrene start-up pod nazivom „Kuvanje na Suncu” prije par godina, u saradnji s Tehnopolisom, Naučno-tehnološkim parkom i FACT-om. Sa svojim timom usavršio je izuzetno efikasan solarni šporet poznat kao „Sun Bun” i osnovao nevladino udruženje koje promoviše solarno kuvanje i ekologiju.

Jedna od ključnih prednosti solarnog kuvanja je smanjenje troškova energije za pripremu hrane. Solarna energija je besplatna, što znači da nema potrebe za trošenjem novca na tradicionalne energente poput drva, uglja ili plina. Ova metoda kuvanja takođe ima značajan ekološki uticaj, jer ne emituje CO₂ i druge štetne gasove u atmosferu, čime doprinosi očuvanju naše planete.

Da bismo saznali više o samom procesu solarnog kuvanja, pitali smo gospodina Komatinu da li se sva jela mogu pripremiti na ovaj način. On je istakao da bukvalno sva jela mogu biti pripremljena solarnim kuvanjem, uz odabir odgovarajućeg modela solarnog šporeta. Neki modeli su namijenjeni za sporo kuvanje, dok drugi omogućavaju pečenje ili čak prženje hrane. Na taj način, solarno kuvanje pruža raznovrsnost i mogućnost pripreme različitih jela u skladu s individualnim preferencijama.

Postavka solarnog kuvala. Video: Ecoportal

Vrijeme potrebno za pripremu hrane solarnim putem zavisi od više faktora, uključujući stepen sunčeve svjetlosti, veličinu i model solarnog kuvala, kao i vrstu hrane koja se priprema. Slično kao i kod tradicionalnih metoda kuvanja, vrijeme se može kretati od nekoliko minuta do nekoliko sati, zavisno od složenosti jela. Važno je napomenuti da solarno kuvanje zahtijeva sunčano vrijeme kako bi postiglo optimalne rezultate.

Interesovanje za solarno kuvanje je u porastu, ali je još uvijek u fazi širenja svijesti među ljudima. Komatina preporučuje solarno kuvanje svima koji nemaju pristup električnoj mreži i koriste drva, ugalj ili plin za pripremu hrane. Ova metoda je posebno korisna za stočare u katunima, seoska i prigradska domaćinstva. Takođe je pogodna za ljude koji vole pripremati hranu u prirodi, bez opasnosti od požara. Solarno kuvanje može poslužiti i kao alternativa za pripremu hrane u vanrednim situacijama kada dođe do nestanka struje.

Složeniji model solarnog kuvala. Foto: Facebook stranica „Kuvanje na Suncu”

Pitali smo se koji materijali bi bili potrebni za izradu solarnih kuvala i rečeno nam je da se najjednostavnije konstrukcije mogu napraviti od aluminijske ili neke druge ogledalo folije i kartona. Složeniji modeli uključuju materijale poput šperploče, daske, lima, stakla i termoizolacijske vune

Za one koji žele saznati više o solarnom kuvanju i samostalno napraviti svoje solarno kuvalo, preporučujemo da pratite udruženje „Kuvanje na Suncu” na društvenim mrežama poput Facebooka i Instagrama.

Model koji je napravljen od folije i kartona. Foto: Ecoportal

Solarno kuvanje predstavlja inovativnu metodu koja pruža ekološki prihvatljiv način pripreme hrane, koristeći besplatnu i obnovljivu solarnu energiju. Uz sve veće interesovanje i podršku udruženja poput „Kuvanje na Suncu”, solarno kuvanje može postati široko prihvaćena praksa koja doprinosi održivosti naše planete i poboljšava naše kulinarsko iskustvo.

Prir. N. Bukilić

Naslovna fotografija: Facebook stranica „Kuvanje na Suncu”

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Izgradnja gasne elektrane i LNG terminala dobra opcija ukoliko se ispune pretpostavke koje se tiču zaštite životne sredine

ECO MNE

U Rožajama će se graditi solarna elektrana od 5MW

ECO MNE

Električna energija – istorijska šansa za Zapadni Balkan