Industrija čiste energije i OIE moraju biti dio ekonomskog oporavka Zapadnog Balkana

Forum Njemačka-Zapadni Balkan, održan je 25. oktobra u Berlinu, u okviru ekonomskog dijela Samita Zapadnog Balkana, Berlin 2022.

Na forumu je učestvovala predsjednica Privredne komore Crne Gore i članica Upravnog odbora Komorskog investicionog foruma ZB6 Nina Drakić.

Drakić je govorila na panelu „Izazovi i perspektive Zajedničkog regionalnog tržišta – Da li će energetska kriza dovesti do implementacije Zelene agende – Aktuelni izazovi za biznis zajednice“.

Forum Njmačka-Zapadni Balkan | Foto: Privredna komora

Ona je istakla da period neizvjesnosti izazvan COVID-om, a produbljen rusko-ukrajinskom krizom, dodatno otežava poslovanje kompanijama našeg regiona i otvara brojna pitanja. Sve su učestalije debate o implementaciji European Green Deala zbog energetske krize koja je globalnih razmjera, što povlači i niz pitanja i izazova kada je u pitanju Zelena agenda. 

– Nema dileme da svaka od ekonomija zemalja članica EU i van nje mora pronaći formulu za dostizanje balansa između energetske sigurnosti, stabilnosti cijena energije i obaveza da se postigne klimatska neutralnost. Stoga industrija čiste energije i OIE moraju biti značajno podržani zajedničkim mehanizmima oporavka i otpornosti i moraju biti dio ekonomskog oporavka i zemalja Zapadnog Balkana koje svoju budućnost vide unutar Evropske unije. Cilj je težak, a svako odlaganje bilo bi cjenovno i ekološki neodrživo – kazala je Drakić.

Ona smatra da je u kontekstu ostvarenja Zelene agende i energetske krize važno pravilno analizirati sve parametre koji utiču na donošenje odluka, posebno uzimajući u obzir da zemlje Zapadnog Balkana posjeduju izuzetan potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije. 

– Tržište nam sada šalje jasne signale da su OIE projekti isplativi i to treba iskoristiti. Ulaganja u mnoge od njih, u prvom redu mislim na izgradnju solarnih elektrana, već je započelo i smatram da treba nastaviti u tom smjeru upravo jer to diktira tržište. Ipak, važno je da ti, kao i drugi projekti OIE, ne dovedu do prezasićenja tržišta. Upravo zato oni moraju biti dio adekvatne agende, koja bi bila garant dostizanja njihove i ukupne energetske i tržišne održivosti – smatra predsjednica Komore. 

Učesnike foruma upoznala je s tim da je Privredna komora Crne Gore uputila predloge mjera Vladi koji se u najvećem odnose na energetiku, sa težnjom da se stavovi privrednika postave u fokus pažnje donosioca odluka. 

Ilustracija | Foto: BBC

– Samo sinergija poslovnog sektora i kreatora politika može obezbijediti sigurnu ekonomsku budućnost – naglašava ona.

Prema njenim riječima, stvaranje pretpostavki za implementaciju politika EU, kao što je ova koja se odnosi na Zelenu agendu, zahtijeva i podršku i razvoj infrastrukture i to ne samo energetske, već i saobraćajne, telekomunikacione i druge. 

– Činjenica da u najavi imamo grantove za zemlje Zapadnog Balkana za projekte interkonekcije i razvoja obnovljivih izvora energije, raduje i ohrabruje. To vidimo kao novi investicioni talas, izuzetno potreban ekonomijama zemalja regiona, kao i poruku da EU uprkos brojnim izazovima prepoznaje evropsku perspektivu našeg regiona – navodi Drakić.

Prir. M.L.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Proglašene tri najbolje kompanije za izuzetne projekte iz oblasti energetske efikasnosti

ECO MNE

Na jezeru Krupac planirana gradnja SE ukupne snage 47 MWp

ECO POLIS

REGION: Beogradski aerodrom prvi u svijetu sa besplatnim solarnim punjačima baterija električnih vozila