Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

NVO Expeditio objavio istraživanje pod nazivom ,,Reagovanje građana/ki na prostorne devastacije u Crnoj Gori”

Građani ključna karika u planiranju održivog prostora

NVO Expeditio objavio je istraživanje pod nazivom ,,Reagovanje građana/ki na prostorne devastacije u Crnoj Gori” – Predlog politika za unapređenje saradnje građana/ki i inspekcijskih službi vezano za prijavljivanje prostornih devastacija u Crnoj Gori.

Prostor Crne Gore nalazi se pred nizom izazova, od prekomjerne urbanizacije i neadekvatne gradnje, preko ilegalne sječe šuma, eksploatacije obale, eko kriminala i brojnih drugih vidova devastacije. U ovim okolnostima, građani/ke su najčešće oni koji prvi primjećuju promjene u svom neposrednom okruženju i postaju prvalinija odbrane prostora.

Kako su saopštili iz NVO Expeditio, dobra saradnja između crnogorskih građana/ki i inspekcijskih službi u vezi prijavljivanja prostornih devastacija predstavlja izuzetno važan faktor očuvanja prirodnog i izgrađenog okruženja.

Ilustracija – Foto: earth.org

-Kroz analizu izazova s kojima se suočavaju i građani/ke i inspekcijske službe, ovaj ,,policy paper“ naglašava važnost rješavanja prepoznatih problema, nudeći konkretne preporuke za unapređenje postojećeg stanja na kratkoročnom, srednjoročnom i dugoročnom nivou. Ovaj dokument, takođe, identifikuje potencijalne rizike od korupcije, i predlaže strategije za njihovo prevazilaženje – navode oni.

Oni objašnjavaju da je dokument primarno namijenjen akterima koji djeluju u oblasti inspekcijskog nadzora pri Vladi Crne Gore – Uprava za inspekcijske poslove; Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine – Direktorat za inspekcijski nadzor; i službama nadležnim za inspekcijskih nadzor na nivou lokalnih samouprava.

Takođe, dokument je namijenjen institucijama koje upravljaju prostornim resursima (Uprava za zaštitu kulturnih dobara, Agencija za zaštitu prirodne sredine, JP Morsko dobro…),  predstavnicima/ama političkih partija, poslanicima/ama na lokalnom i nacionalnom nivou.

-U vrtlogu savremenog urbanog razvoja, participacija građana/ki u planiranju prostora predstavlja ključnu kariku između ideje o održivom, inkluzivnom društvu i prostoru kao okviru svih naših aktivnosti. U ovom dokumentu se istražuje dinamika participacije građana/ki u u procesu izrade svih oblika politika prostornog razvoja , razotkrivajući istovremeno vezu između uključivanja javnosti i korupcije kao ozbiljnog izazova sa kojim se građani/ke Crne Gore suočavaju. Kroz analizu interakcije između građana/ki i institucija, te privatnog sektora, ova studija će rasvijetliti kako unapređenje participacije može biti važno oruđe u borbi protiv korupcije u planiranju prostora – objašnjavaju oni.

Tatjana Rajić, arhitekica iz NVO Expeditio, objašnjava da prostor Crne Gore, kao najvrijedniji resurs države, zahtijeva odgovorno planiranje i upravljanje.

-Nažalost, dosadašnje prakse ne govore tome u prilog, što rezultira nepopravljivim prostornim devastacijama. Da bismo se nosili s budućim izazovima upravljanja prostorom, neophodno je reformisati sistem planiranja i uključiti širu javnost i struku u procese odlučivanja o prostornom razvoju u svim njegovim fazama – ističe Rajić.

Ovaj dokument, kako pojašnjava, ima za cilj poboljšanje demokratskih procesa, transparentnosti i kvaliteta političkih odluka u vezi urbanističkog i prostornog planiranja u Crnoj Gori.

-Svrha dokumenta je poboljšanje kvaliteta urbanih politika kroz veće učešće građana/ki u procesu njihove izrade, korišćenjem mehanizama koji omogućavaju njihovu aktivniju participaciju. Na kraju i možda najvažnije, dokument „Participacija građana/ki u planiranju prostora Crne Gore“ nudi konkretne preporuke za donosioce odluka i sve ostale relevantne aktere/ke koji žele da doprinesu stvaranju boljeg i pravednijeg prostornog okruženja za građane/ke Crne Gore – zaključuje ona.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Građani ključna karika u planiranju održivog prostora

ECO MNE

Nacrt prostornog plana Crne Gore do 2040: Održivi razvoj u fokusu

ECO MNE

Izabrano rješenje za novu školu u City kvartu u Podgorici