Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) pokrenula naučno-istraživačku ekspedicijun na najjužnijem i najhladnijem kontinentu

Ekspedicija istražuje prisustvo mikroplastike na Antarktiku

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) pokrenula je naučno-istraživačku ekspediciju na Antarktiku, najjužnijem i najhladnijem kontinentu, u saradnji s Argentinom, kako bi istražila problem mikroplastike i njeno prisustvo u ovom dijelu naše planete.

Inicijativa bi trebala da pokaže koliko ova pojava utiče na najudaljenije djelove, i kako okeanskim, vazdušnim strujama i drugim načinima, mikroplastika putuje kilometrima i dospijeva do morske vode, jezera, sedimenata i životinja antarktičkog ekosistema.
IAEA-ina misija na Antarktiku provodi se pod okriljem NUTEC inicijative, osnovane 2020. godine. NUTEC koristi nuklearne tehnologije u borbi protiv zagađenja plastikom, analizirajući distribuciju mikroplastike u moru i okolini. Precizni naučni podaci prikupljeni kroz ovu inicijativu ključni su za razvoj strategija i politika s ciljem smanjenja uticaja plastike, navodi se na sajtu Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA).

Antarktik – Foto: bastabalkana.com

Prvi dokazi o mikroplastici na Antarktiku, prije svega u obalnom ledenom pojasu, datiraju iz 2009. godine. Međutim, još uvijek je ovo neistražena i nepoznata tema, naročito kada je reč o količini i vrstama mikroplastike koje dospijevaju na Antarktik, kao i o uticaju mikroplastike na antarktičke organizme. U ovom dijelu svijeta žive pingvini, carski pingvin kao najpoznatija vrsta, ptice poput albatrosa, kitovi, rakovi i druge vrste.
Generalni direktor Grossi istaknuo je važnost ove misije, naglašavajući da otkriće mikroplastike u antarktičkom regionu ukazuje na široko rasprostranjeni problem zagađenja. Mikroplastika može da utiče na gubitak leda na Antarktiku, a njeno prisustvo u prehrambenom lancu može negativno uticati na zdravlje životinja.
Tokom boravka na Antarktiku, tim IAEA-e uzimaće uzorke morske vode, sedimenata, jezerske vode i peska na 22 lokacije, ali će pratiti i prisutnost mikroplastike u organizmima poput školjki i pingvina. Ovi uzorci biće analizirani u IAEA-inoj Laboratoriji za morski ekosistem u Monaku i u argentinskom Instituto Antartico Argentino (IAA), koristeći napredne tehnike kao što je vibracijska spektroskopija, navodi IAEA.

Izvor: Energetski portal

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Ledeni džin nestaje – posljednji mjeseci najveće ledene sante na svijetu

ECO POLIS

Ekspedicija istražuje prisustvo mikroplastike na Antarktiku

ECO MNE

Borba protiv nevidljivog neprijatelja: Istraživanje mikroplastike u vodama Crne Gore