Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) je ove srijede uveličao kulturnu scenu glavnog grada svečanim otvaranjem Edukativne stanice „Zeta”. Ova stanica, smještena na adresi Velje brdo 35, unutar radnog prostora CZIP-a na obali rijeke Zete u Podgorici, predstavlja rezultat predanog rada, mašte i entuzijazma članova CZIP tima, saradnika, volontera i umjetnika.
Događaj je obogatio prisustvo uglednih gostiju: zamjenika gradonačelnice Podgorice, Luke Rakčevića i direktorice Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice, Jasne Gajević. Njihova podrška jasno je ukazala na važnost Edukativne stanice „Zeta” u kontekstu lokalne zajednice i očuvanja prirodnog blaga koje pruža Park prirode „Rijeka Zeta”.
Ideja o edukativnoj stanici nastala je prije nekoliko godina, kada su članovi CZIP tima prepoznali potencijal u jednoj običnoj garaži. Inspiraciju su pronašli u bogatstvu parka prirode sa svojom aluvijalnom šumom i plavnim livadama koje obiluju biljnim i životinjskim svijetom. Zahvaljujući vještim rukama umjetnika Paca Venture iz Španije, stvorene su skulpture ptica, gmizavaca, insekata i riba u prirodnoj veličini, čime je stvoren edukativni prostor koji privlači pažnju posjetilaca svih uzrasta.
Već tokom Dana nauke, edukativnu stanicu su posjetili osnovci i srednjoškolci koji su imali priliku učestvovati u prstenovanju ptica i saznati zanimljivosti o biodiverzitetu parka prirode. Ova inicijativa nije samo poziv za posjetu, već i poziv na učešće. CZIP planira razvijati edukativne programe za različite uzraste, angažovati školarce, studente i odrasle, te promovisati vrijednosti ovog područja.
Edukativna stanica „Zeta” je rezultat predanosti svih zaposlenih u CZIP-u, koji su uložili trud i energiju kako bi stvorili ovu inspirativnu oazu znanja i očuvanja prirode. U početku, stanica će biti otvorena samo za unaprijed dogovorene grupne posjete, a u budućnosti će njen rad zavisiti od vremenskih uslova, mogućnosti prstenovanja i sezonskih promjena vegetacije.
Iz CZIP se nadaju da će edukativna stanica biti pokretačka snaga za dalji razvoj upravljačke strukture na danilovgradskoj strani, te izradu neophodnog Plana upravljanja i implementaciju aktivnosti koje doprinose održivom upravljanju i zaštiti prirodnog bogatstva ovog područja.
Učimo, istražujemo i čuvamo prirodu zajedno, korak po korak, čineći naš svijet boljim mjestom za buduće generacije.
Prir. N.B.