Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

U Baru predstavljena Studija izvodljivosti za pretvaranja biogasa u električnu energiju

Biogas sa deponije „Možura” pretvaraće u električnu energiju

U Opštini Bar predstavljena je Studija izvodljivosti za pretvaranja biogasa u električnu energiju na sanitarnoj regionalnoj deponiji „Možura“, a realizacijom ovog projekta, Opština Bar i deponija Možura  prvi u Crnoj Gori  i u regionu  proizvodiće električnu energiju od otpada i deponijskog gasa, saopšteno je iz lokalne uprave.

Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, kazao je da je zadovoljan što je studija „još jednom potvrdila” da se komunalni otpad na sanitarnoj deponiji „Možura“ u kontinuitetu odlaže u skladu sa svim međunarodnim propisima.

-Posebno me čini sretnim što smo na samom pragu realizacije značajnog projekta deponije „Možura“ i da će Bar imati prvu energanu ne samo u Crnoj Gori već i na Balkanu, te da će proizvoditi dovoljne količine električne energije za snabdijevanje blizu 300 domaćinstava iz obnovljivih izvora energije.

Sa predstavljanja Studije izvodljivosti u Baru | Foto: feral.bar

Uvjeren sam da ćemo dobiti podršku i sa nivoa Ministarstva i Ekofonda, već danas smo dobili potvrdu da možemo očekivati podršku za finansiranje izrade glavnog projekta, a spremni smo da finansiramo ovakvu investiciju i iz sopstvenih sredstava-poručio je Raičević.

On je rekao da je očekivan iznos investicije oko 1,2 miliona eura,  „a povrat investicije očekuje se za period ne duži od pet godina”.

-U trenutku kada govorimo o energetskoj krizi i problemima sa kojima se susrijeće evropski kontinent, ovo je doprinos koji Opština Bar daje da počnemo da razmišljamo da obezbijedimo energetsku nezavisnost ne samo barske opštine nego i Crne Gore -dodao je Raičević.

Direktor deponije „Možura“, Senad Arabelović, kazao je da je ovo još jedan u nizu koraka menadžmenta u cilju unaprjeđenja poslovanja ovog preduzeća.

-Nakon današnje prezentacije očekuje nas izrada glavnog projekta ali i realizacija samog projekta za što očekujemo podršku od naših partnera.

Planiramo i proširenje kapaciteta, izgradnju centra za selekciju, kompustiranje, kao i mogućnost tretmana otpadnih voda-rekao je Arabelović.

Ilustracija | Foto: ramboll.com

Predstavnik „Tekon-tehnokolsanting“ i jedan od autora studije, Dimitrije Stevanović, rekao je da postoje odlični infratrukturni kapaciteti i dovoljno sirovine i resursa koji se što prije moraju staviti u funkciju,  te da ne postoji nijedan tehnički argument zašto se ova studija ne bi realizovala kroz izgradnju energane od najmanje 1 megavata.

On je kazao da je „Možura“ jedna od jako dobrih i primjerenih deponija i na širem području Balkana i može da bude i lider u energetskoj proizvodnji i iskorištavanju deponijskog gasa.

Milica Daković iz „E3 consulting“ koji je takođe radio na studiji poručila je da studija obuhvata različite aspekte, i tehničke i tenološke, ali i ekonomske, ekološke i društvene, “pa daje dobre podatke za efikasnu izradu glavnog projekta”.

Prof. dr Petar Živković, revident studije, rekao je da je ovo je prvi put u Crnoj Gori da se radi na proizvodnji električne energije iz biogasa i da očekuje da će se to u Baru i relizovati.

On je kazao da Opština Bar, uz Opštinu Ulcinj i Ekofond može da pomogne realizaciju ovog projekta te da je potrebno odmah po izradi projekta stupiti u kontakt sa proizvođačima kontejnera za proizvodnju električne energije.

-Tokom diskusije iskazana je podrška ovakvom projektu koji će biti pionirski poduhvat u Crnoj Gori te volja svih aktera da budu konstruktivni partneri u svim daljim procedurama u cilju obezbjeđivanja energetske efikasnosti, ali i razvoja ekološki održivih i obnovoljivih izvora energije – saopštili su iz Opštine Bar.

Na prezentaciji i diskusiji bili su i predstavnici  resornog Ministarstva, Ekofonda, CEDIS-a, Agencije za zaštitu životne sredine i susjednih opština.

Izvor: feral.bar

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Domaćinstva mogu koristiti biogas za proizvodnju sopstvene električne energije

ECO MNE

Prednosti i nedostaci korišćenja biogasa

ECO MNE

Energana na Možuri donosi ekonomske i ekološke benefite