Značaj primjene savremenih softverskih rješenja u zgradarstvu

Strategija talasa obnove, u cilju poboljšanja energetskih performansi zgrada, pored toga što je prijedlog Evropske unije, istovremeno je i opredjeljenje kompanija koje u radu poštuju principe globalne održivosti. Zeleni model poslovanja, sa energetskom efikasnošću, smanjenjem emisije štetnih gasova i povećanjem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, sve je poželjnije rješenje mnogih kompanija, među kojima je i Schneider Electric, koja svoje poslovanje prilagođava odluci da do 2025. godine bude ugljenično neutralna, da do 2030. prestane da emitujuje ugljen-dioksid, a do 2050. dostigne net-zero supply chain. 

Principi održivosti

Schneider Electric pomaže kupcima i klijentima da posluju u skladu sa principima održivosti, nudeći u oblasti Building Management Systema (BMS) pametna rješenja. Proizvodima za nadzor i upravljanje opremom u „pametnim zgradama“ podržava težnju za manjom potrošnjom energije i njenom obnovljivošću radi racionalnije eksploatacija izvora energije i doprinosa očuvanju prirodnih izvora. Svoje poslovanje podržava i sopstvenim primjerom, novim poslovnim prostorom u koji su instalirana najnovija Schneider Electric rješenja na polju elektroenergetskih instalacija i BMS-a.

Primjena posljednje generacije „otvorenih“, end-to-end IoT (Internet of Things) kontrolera, senzora i uređaja u cijelom prostoru omogućava povezivanje izvorno različitih sistema kao što su razvodni elektroormani, kontrola pristupa, grijanje i klimatizacija, osvjetljenje, automatizovane roletne i žaluzine, alarmni sistemi protiv poplave… u jedinstven, automatizovani sistem nadzora i upravljanja u realnom vremenu. I kada su zaposleni van kancelarija, upotrebom aplikacija za pametne uređaje poput smartphone-a i tablet-a, omogućen je dodatni nadzor i upravljanje sistema.

̶  Svi znamo da je vrijeme novac, i zbog toga težimo da ga uštedimo svim našim klijentima, ali isto tako i energetska efikasnost može da pospiješi njihov rast i  profitabilnost. Schneider Electric je, kroz Green Heart projekat,  obezbedio GTC kompleksu najsavremenije uslove za rad, vodeći pri tome računa o komforu, jednostavnom upravljanju prostorom, uštedama energije, očuvanju životne sredine i adaptilnosti prostora za različite namene  ̶  kaže Dejan Pavlov, Facility Manager iz firme PREM International, odgovorne za tehničko upravljanje GTC Green Heart kompleksom, i dodaje da je na taj način omogućeno da Green Heart kroz optimalniju upotrebu energenata i HVAC sistema funkcioniše dosta efikasnije.

U GTC Green Heart kompleksu, zgradi koja podržava koncept „Workplace of the future“, u kojoj se nalazi i beogradska kancelarija Razvojnog centra kompanije Schneider Electric, ugrađena je Schneider Electric oprema, od srednjenaponskog postrojenja, transformatora, do niskonaponskih ormana i prekidača.

Senzori za mjerenje energije

Primijenjena su i dobro poznata Schneider Electric rješenja BMS i KNX proizvoda za nadzor i kontrolu grijanja, klimatizacije, rasvjete, roletni, zavjesa, kao i najnoviji proizvod Schneider Electric-a PowerTag, najmanji bežični senzor za nadzor i mjerenje energije, kao dio Smart Panel rješenja za razvodne elektro ormane. 

Kompaktni i jednostavni za ugradnju, direktno na minijaturne prekidače, ovi senzori ne zahtijevaju dodatni prostor i ožičenje i kao takvi predstavljaju odlično rješenje za postojeće ili nove razvodne ormane. Bežičnim putem prenose potpune i precizne podatke o svim električnim opterećenjima, čime se postiže praćenje stanja električnih instalacija i povezane opreme. U slučaju bilo kakvih nepravilnosti u radu minijaturnih prekidača (gubitak napona, preopterećenje), slanje alarmnih e-poruka u realnom vremenu čini ih nezamjenjivim proizvodom u „kritičnim instalacijama“, gdje se želi obezbijediti kontinuirano, besprekidno, napajanje električnom energijom, zbog čega su ova rješenja posebno pimjenjiva u bolnicama, laboratorijama, data-centrima, baznim stanicama telekom operatera, u industriji.

Foto: krov.rs – Prostorija Razvojnog centra kompanije Schneider Electric,Novi Beograd

Softver EcoStruxture Building Operation, ističe Pavlov, kičma je svih tehničkih instalacija u kompleksu. Zahvaljujući njoj, ostvarena je komunikacija i prenos informacija iz različitih sistema kako bi mogli najoptimanlije da funkcionišu. EcoStruxture rješenje pomaže kolegama zaposlenima da vide i koriste podatke unutar kompleksa kao alat. Integrisan je u njihovu radnu sredinu i koriste ga svakodnevno.

Schneider Electric, kompanija koja je proglašena najodrživijom kompanijom na svijetu od strane Corporate Knights-a, što predstavlja stručnu eksternu potvrdu dugoročne posvećenosti pitanjima životne sredine, društva i korporativnog upravljanja (ESG), doprinosi ostvarivanju cilja ograničavanja rasta globalne temperature za 1,5 ⁰C u odnosu na nivo pre industrijalizacije, kao i na izradnju alata, interaktivnih platformi i instrumenata za mjerenje napretka gradova ka zelenoj i održivoj tranziciji. Zato su njena rješenja rešenja za  održivost, uštedu, automatizaciju i digitalnu transformaciju upravljanja energijom.

Izvor: Krov.rs, Schneider Electric

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Objavljen poziv za ponude za izvođenje radova na primjeni mjera energetske efikasnosti za tri škole

ECO MNE

Na jezeru Krupac planirana gradnja SE ukupne snage 47 MWp

ECO POLIS

REGION: Beogradski aerodrom prvi u svijetu sa besplatnim solarnim punjačima baterija električnih vozila