Zbog globalnog zagrijavanja sve češće suše i visoke temperature

Zbog globalnog zagrijevanja usljed porasta GHG gasova, klima postaje toplija, a ekstremni klimatski i vremenski događaji češći među kojima je i suša. Za razliku od suša u periodu 1960-1990, one su nakon ovog perioda češće praćenane visokim temperaturama, povećanim isparavanjem, što dovodi do većeg stepen žestine suša i njihovih posljedica. Glavni aspekti ublažavanja suša su: rana najava kao dio monitoringa suše praćenjem SPI3,6,9 i 12 indeksa (tj. standardizovanog indeksa padavina); osmatranje / praćenje suše na terenu – u šumskim sastojinama i na poljoprivrednim površinama (ratarske, povrtarske, voćne kulture i vinova loza).

Ovo su za Ecoportal saopštile Nataša Pažin i Mirjana Ivanov iz Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene ZHMS.

Kako objašanjavaju, kao umjereno ranjive i ranjive zone, kada su u pitanju suše kod nas se izdvajaju Zetsko-bjelopavlićka ravnica i region primorja.

Slika 1: Mapa ranjivosti izračunata na osnovu nagiba, trajanja sijanja sunca, koeficijenta varijacije padavina, tipa zemljišta i upotrebe zemljišta

Faktori, kako kažu, koji uslovljavaju ranjivost na suše su brojni, a njihovo uključivanje često zavisi od raspoloživosti podataka (na pr. upotrebe zemljišta, pokrivenosti, mjera ublažavanja-kao što je irigacija, socijalni i ekonomski status populacije itd.).

-U ovom slučaju za dobijanje mape ranjivosti poljoprivrednih oblasti na sušu, uključeni su: nagib terena, trajanje sijanja Sunca, koeficijent varijacije padavina, tip zemljišta i namjena zemljišta – objašnjavaju naše sagovornice.

Generalno, kako objašanjavju, suše imaju trend rasta i praćene su temperaturama iznad prosjeka.

-SPI 3 (90 dana) – odražava kratkoročne i srednjeročne uslove vlage i daje sezonsku procjenu padavina. U primarnim poljoprivrednim regionima SPI 3 bi mogao imati najveću primjenu da istakne raspoloživost vlage u tlu. Koristi se i za praćenje meteoroloških uslova koji su pogodni za pojavu šumski požara. SPI3 indeks kao glavni element sadrži zbirnu količinu padavina u protekla tri mjeseca -ističu Ivanov i Pažin.

Intenzitet i prostorna raspodjela srednjih mjesečnih vrijednosti indeksa SPI3 (uslovi za poljoprivrednu sušu), SPI9 i SPI12 (uslovi za hidrološku sušu) u odnosu na klimatološku normalu 1961-1990.:

Na osnovu analize SPI indeksa predstavljenih na mapama i grafikonima, tendenciju ka razvoju suše imaju Podgorica i primorje, a tome još doprinosi i aridna karakteristika klime u julu u ovim oblastima. U sjevernom regionu tendenciju ka razvoju suše ima Kolašin.

Prema njihovim riječima, sušu ne možemo da spriječimo.

-Ona ne poznaje granice. Teško je utvrditi njen početak i kraj. Usled podmukle prirode suše, često prođu nedjelje ili mjeseci kada njen efekat postane vidljiv. Generalno, deficiti padavina se na početku pojavljuju kao deficit vode u tlu, pa je poljoprivreda često prvi sektor  na udaru suše. (Dio odgovora je sadržan u odgovoru na prvo pitanje). Jedan od rezultata EU projekta „Rizik od suše u regionu Dunava“- DriDanube jeste i Strategija suša u regionu Dunava u kojoj je sadržana preporuka za organizacionu strukturu i raspodjelu odgovornosti vezano za suše. Ona predlaže formiranje međusektorskog savjetodavnog tijela za sušu i nacionalnog organa za sušu – ističu naše sagovornice.

Odgovarajući na pitanje šta nas očekuje u nekom narednom periodu, one su kazale da za sada se ne može prognozirati. –

-Pripreme i analize rade se početkom novembra kada se raspolaže dovoljnim informacijama da se urade projekcije. Dugoročne prognoze se rade u okviru sezonskih izgleda klime prema rezultatima dobijenim iz dinamičkih i statističkih modela, i poznatih telekonekcija klimatskih karakteristika velikih razmjera pripremljenih u okviru MedCOF i SEECOF aktivnosti Svjetske meteorološke organizacije WMO – zaključuju Ivanov i Pažin.

Prir. Milena Vuković

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
1 Comment
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare
žedrP
8 mjeseci prije

Da li ima još nekog da veruje u zaveru kao što je globalno zagrevanje??

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?