Zajednički rad na energetskoj tranziciji ključ za stabilnost Zapadnog Balkana

Potreba za prekograničnom saradnjom, prelazak na obnovljive izvore energije i veća ulaganja u modernu infrastrukturu predstavljaju glavne zaključke konferencije „Energetska politika Zapadnog Balkana“, koja je održana u Beogradu pod pokroviteljstvom Fondacije Konrad Adenauer i organizacije RESECO.

Na događaju su učestvovali eksperti iz Srbije, regiona i Njemačke, uključujući i ministra rudarstva, nafte i gasa Crne Gore, gospodina Admira Šahmanovića.

Na otvaranju konferencije direktor Fondacije Konrad Adenauer za Srbiju i Crnu Goru, Jakov Devčić, istakao je važnost dijaloga o energetskoj diverzifikaciji u svjetlu globalnih izazova, naglašavajući značaj ukrštanja znanja i iskustava posebno na prostoru Zapadnog Balkana.

Sa konferencije u Beogradu – Foto: gov.me

Tokom panela, Šahmanović se osvrnuo na ključne projekte i strateške prilike za Crnu Goru, među kojima su diverzifikacija energetskih resursa, prilagođavanje promjenama na tržištu energenata i osiguranje energetske stabilnosti kroz obnovljive izvore energije.

On je predstavio Novi zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima u Crnoj Gori, koji predviđa obavezne rezerve za 90 dana. Dio tih rezervi biće uskladišten u Crnoj Gori, dok će preostale biti osigurane putem međunarodnih ugovora. Šahmanović je posebno istakao važnost Transanadolijskog Jadransko-jonskog gasovoda, koji će povezati Albaniju, Crnu Goru i Hrvatsku sa zapadnom Evropom, koristeći prilagodljive materijale za transport vodonika. Takođe, najavljeno je istraživanje Jadranskog podmorja radi procjene ugljovodoničnog potencijala.

Učesnici su u okviru diskusija podijelili uvide o izazovima zelene tranzicije, zavisnosti od fosilnih goriva i potrebi ulaganja u infrastrukturu za obnovljive izvore energije. Naglašeno je da je za uspješan prelazak na održive energetske modele neophodno uključiti i privatni sektor, uz podršku međunarodnih partnera.

Šahmanović je zaključio da će Crna Gora kroz izradu strategije za korišćenje vodonika, kao energenta budućnosti, nastaviti razvoj politika ka smanjenju upotrebe fosilnih goriva i postati značajan partner Evropske unije u energetskoj tranziciji.

Konferencija je poslužila kao platforma za razmjenu znanja i iskustava, potvrđujući da zajednički rad država Zapadnog Balkana ima ključnu ulogu u jačanju energetske stabilnosti i održivosti regiona.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Planiran nastavak istraživanja crnogorskog podmorja u potrazi za naftom i gasom

ECO POLIS

Zajednički rad na energetskoj tranziciji ključ za stabilnost Zapadnog Balkana

ECO POLIS

Novi cilj vlade Ujedinjenog Kraljevstva – Najmanje 95% čiste struje do 2030.