Zagađenje plastikom je veće u nekim jezerima nego u okeanima

Nova međunarodna studija otkrila je da je koncentracija plastike i mikroplastike u nekim jezerima gora nego u okeanima, a ostaci stižu do najudaljenijih mjesta na svijetu.

Foto: www.cnet.com

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature, uključilo je institute iz cijelog sveta, uključujući britanski centar za ekologiju i hidrologiju (UKCEH).

Naučnici su prikupili uzorke vode iz 38 jezera i rezervoara u 23 zemlje na šest kontinenata, što predstavlja različite uslove životne sredine. Uzorci su zatim poslati na Univerzitet u Milanu-Bicocca na analizu na prisustvo plastičnih čestica veličine preko 0,25 mm.

U studiji je učestvovalo 79 istraživača koji pripadaju međunarodnoj mreži globalnih jezerskih ekoloških opservatorija (GLEON). Kažu da je to prvi put da su u nekim slučajevima koncentracije plastike pronađene u slatkovodnim sredinama veće od onih koje se nalaze na plastičnim ostrvima u okeanu, takozvanim „mrljama smeća“.

Jezera sa najvećom kontaminacijom plastikom uključivala su neke od glavnih izvora vode za piće za zajednice i takođe su bila važna za lokalnu ekonomiju, kao što su Lough Neagh u Sjevernoj Irskoj, jezero Maggiore u Italiji, Lugano na granici između Švajcarske i Italije i Tahoe u SAD. Uzorci koje je UKCEH prikupio u Vindermeru pokazali su da jezero ima veoma niske koncentracije plastike u površinskoj vodi.

„Ovo je prvo standardizovano globalno istraživanje o životnoj sredini i vrsti plastičnog zagađenja u jezerima i rezervoarima, a naše istraživanje pokazuje obim zagađenja slatkovodne plastike na globalnom nivou”, kazala je ekološkinja slatkovodne vode UKCEH Heidrun Feuchtmair, jedna od koautora studije.

Foto: cdn.unenvironment.org

„Plastika koja se akumulira na površini vodenih sistema može podstaći oslobađanje metana i drugih gasova staklene bašte”, dodaje Veronika Nava sa Univerziteta u Milanu-Bicocca, vodeća autorka studije.

Postoji široko rasprostranjena zabrinutost zbog uticaja koji plastični ostaci imaju na vodene vrste i funkciju ekosistema, iako je potrebno više podataka da bi se utvrdili efekti ovih zagađivača na organizme u životnoj sredini.

Naučnici uključeni u studiju nadaju se da će njihov rad dati informacije o pregledima strategija za smanjenje zagađenja i procesa upravljanja otpadom.

Prir. N.B.

Izvor: www.ceh.ac.uk

Naslovna fotografija: Freepik

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Količina plastičnih kesa na gradskoj deponiji smanjena za oko 70 odsto

ECO POLIS

Mikroplastika u atmosferi može narušiti i vremenske prilike

ECO MNE

Od stupanja na snagu novog Zakona o otpadu napisano šest prekršajnih naloga od 6.000 eura