Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Održana konferencija pod nazivom “Zajedno do zelene Crne Gore”

Vrijeme je za ekološku osviješćenost u Crnoj Gori

U četvrtak je organizacija Ozelenimo Crnu Goru simbolično u 5 do 12 časova, u sali Rektorata Crne Gore, održala konferenciju pod nazivom “Zajedno do zelene Crne Gore”. Na konferenciji je predstavljena vizija i akcioni plan koalicije Ozelenimo Crnu Goru i ono što su do sada učinili u cilju borbe protiv klimatskih promjena i njenih posljedica. Konferenciji su prisustvovali ekološki aktivisti, predstavnici raznih ekoloških nevladinih organizacija, kao i predstavnici nekih političkih partija, ali i slobodni građani koji su zainteresovani da se pridruže akciji i pomognu očuvanju šuma Crne Gore. 

U uvodnom dijelu nam se obratio Vuk Vujisić, novinar i aktivista koji je i jedan od inicijatora mehanizma Ozelenimo Crnu Goru i koji nam je predstavio sami koncept organizacije, njen značaj, kao i kako je došlo do kreiranja ove ideje. Zahvalio se na podršci institucija, a putem videa su nam se obratili i premijer Dritan Abazović i ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović

Vuk Vujisić predstavlja projekat “Ozelenimo Crnu Goru”

“Ozelenimo Crnu Goru je zamišljen kao jedan mehanizam koji je potekao iz NVO sektora građanskih aktivista koji bi trebalo da ujedini nevladine organizacije, građanske aktiviste i institucije, pa i cijelu Crnu Goru u cilju obnove opožarenih površina, zaštite autohtonih vrsta, i što je ključno, u ozelenjavanju svijesti građana Crne Gore. Projekat ima tri najvažnije faze, prva faza je sama obnova površina čije smo posljedice osjetili u prethodnom periodu u vidu poplava, požara i velikih vrućina. To nam ukazuje da sve ono što smo radili našoj zemlji se vraća kao bumerang i obzirom da smo oduzeli nešto od prirode, sada joj moramo pomoći da se brže obnovi. Druga faza je zaštita autohtonih vrsta, jer shvatamo da nemamo dovoljno autohtonog materijala na prostorima Crne Gore i da ćemo morati da ga proizvedemo sa institucijama i ostalim organizacijama, odnosno da sadimo naše sadnice. Mi smo već prikupili preko tonu žireva što je dovoljno za 250 000 sadnica, sa uspješnošću od 80%, a sakupili smo i 2 kilograma sjemena munike kao zaštićene vrste, što je oko 80 000 sjemenki koje bi naredne godine trebalo da postavimo u sadnice. Vrijeme je da se Crna Gora ujedini kako bi sanirali posljedice klimatskih promjena i sve one štete koje smo nesavjesnim ponašnjem prema prirodi napravili, sa ciljem da sjutra živimo u ekološkoj, zelenoj bašti – Crnoj Gori, kao primjer svim zemljama Evrope” – izjavio je Vuk Vujisić.

O trećoj fazi, odnosno edukaciji djece, nam je govorila Adrović Elida, koordinatorka edukativnog tima. “Kao što je simbolično samo održavanje konferencije u 5 do 12, smatram da je ostalo malo vremena za ono što je neophodno kao preduslov da naša djeca sjutra iz obrazovnog sistema izađu kao ekološki osviješćeni. Edukativne radionice su osmišljene na način da svako dijete kroz informisanje, igru i interakciju, kao i aktivnim učestvovanjem shvati važnost klimatskih promjena. Cilj nam je da svako dijete tu ekološku osviješćenost doživi kao stanje svijesti, odnosno stil života. Za sada je već 300 djece prošlo tu edukaciju, kroz radionice. 

Ispred edukativnog tima nam se obratila i Kristina Žugić, koja je govorila o tome da je potrebno uvesti u škole edukaciju o ekologiji i klimatskim promjenama kroz sve predmete, ali i tome da je važno da se generacije uče od prvog do devetog razreda osnovne škole, jer je to jedini način da stvaramo buduće generacije koje će se baviti ovim globalnim problemom od kojeg već imamo posljedice. 

Adrović Elida i Kristina Žugić iz edukativnog tima

Ispred Agencije za zaštitu prirode i životne sredine nam se obratio njihov direktor Milan Gazdić, koji je govorio o značaju ovakvog projekta za Crnu Goru i njene građane. “Ozelenimo Crnu Goru je sjajna akcija mladih ljudi koji su odlučili da ne sjede skrštenih ruku i da urade nešto po pitanju očuvanja prirode. Vidimo ovih dana šta nam se dešava zbog toga što smo bili jako nemarni prema prirodi. Takve stvari će se dešavati u budućnosti sve više i više, klimatske promjene su evidentne. Crna Gora se nalazi u regionu koji je jako osjetljiv i posebno ugrožen. Zaštita autohtonih vrsta je jedna od stavki koje nam mogu pomoći u borbi protiv klimatskih promjena i adaptaciji, jer su to domaće vrste koje su se navikle na naše uslove i koje bolje podnose promjene. Imamo situaciju u Njemačkoj koja je tri puta u svojoj istoriji posjekla šume zbog toga što su htjeli ekonomične šume koje daju više prinosa, a sada pokušavaju da vrate vrste koje su ranije postojale na tom staništu. Edukacija je jako bitan segment ovog pokreta, jer mislim da u Crnoj Gori nismo dovoljno svjesni važnosti očuvanja prirode i da je ona jedino što imamo”, izjavio je Gazdić.

Biološkinje Andrijana Mićanović i Marija Iković su pričale o značaju autohtonih vrsta u borbi sa klimatskim promjenama u Crnoj Gori. Navele su koliko je važno da se vrste posade na istim mjestima odakle su i potekle kako ne bi došlo do genetskog zagađenja šume.

Preduzetnik Dragan Sošić nam je predstavio plan osnivanja socijalnog preduzeća u sklopu organizacije Ozelenimo Crnu Goru, koje za cilj ima da iskoristi plastični otpad uz pomoć reciklatora “Petko” iz 3D sobe, o kojem je Ecoportal ranije pisao. Osim plastike, tu bi za kreiranje suvenira i predmeta od drveta, kao i peleta, bilo iskorišteno drveće koje je izgorelo, a koje bi prikupili prilikom čišćenja područja kojima slijedi pošumljavanje. Na taj način bi se stvorilo održivo preduzeće od kojeg svi imaju korist, a najviše priroda. 

Panel diskusija u kojoj su učestvivali Vuk Vujisić, Milan Gazdić, Sanja Orlandić, Aleksandar Dragićević i Vuk Iković

Na panel diskusiji su direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić, aktivista Aleksandar Dragićević, biolog Vuk Iković i predstavnica nevladine organizacije Green Home Sanja Orlandić, razgovarali sa prisutnima o problemima sa kojima se susreću i o pitanju da li Crna Gora kao takva može istrajati sa naumom da bude zelenija. To će postići jedino ako se njeni građani osvijeste i nepogode koje su nas zadesile u poslednje vrijeme shvate kao alarm i poziv na pokret.

N. Bukilić

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Tri gradske firme sakupile 600kg otpadnog papira i predali ga na reciklažu

ECO MNE

Na pet reciklomata za mjesec dana prikupljeno 14.000 flaša i limenki

ECO MNE

Od lociranja nelegalnih deponija do promocije selekcije otpada i reciklaže