Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Vlada Crne Gore usvojila plan aktivnosti za ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja

Vlada Crne Gore je, na 51. sjednici usvojila dokument o aktivnostima za realizaciju projekta termoenergetskog kompleksa u Pljevljima.

Kako je navedeno u dokumentu, značaj projekta ekološke rekonstrukcije postojećeg bloka TE Pljevlja nije samo od vitalne važnosti za kompaniju već i za čitavu ekonomiju Crne Gore.

-Kroz ovaj projekat produžio bi se radni vijek same TE Pljevlja čije učešće u energetskom bilansu Crne Gore ima veliki značaj. Radom TE Pljevlja ostvaruje se značajna proizvodnja električne energije, što potvrđuje činjenica da njena proizvodnja predstavlja udio od 35 odsto u ukupnoj proizvodnji električne energije u Crnoj Gori za prvih deset mjeseci u 2021. godini, kao i oko 42 odsto u ukupnoj potrošnji električne energije za isti period u Crnoj Gori – piše u dokumentu.

Cilj projekta je, kako se navodi, prilagođavanje rada postrojenja TE Pljevlja zahtjevima zakonodavstva EU i zakonodavstva Crne Gore kada su u pitanju industrijske emisije za postrojenja kao što je TE, tj. osposobljavanje TE da nastavi svoj rad u narednih 15 godina uz zadovoljenje ekoloških standarda. 

– Glavni očekivani rezultat projekta ekološke rekonstrukcije je nastavak rada TE Pljevlja narednih 15 godina, ali uz smanjenje negativnih uticaja na kvalitet vazduha, vode i zemljišta kroz sprovođenje najboljih raspoloživih tehnika za sprečavanje i kontrolu emisija koje nastaju u toku eksploatacije termoelektrane poštujući EU i domaću regulativu – dodaje se u dokumentu.

Foto: RTCG

Takođe, kako piše, nastavak rada TE u narednom periodu nakon realizacije projekta ekološke rekonstrukcije osigurao bi i bezbjednost napajanja elektroenergetskog sistema Crne Gore, a u istom periodu bi se nesmetano vršila realizacija već planiranih novih obnovljivih izvora energije. 

-Projekat ekološke rekonstrukcije je neophodan da bi TE mogla da radi i doprinese sprovođenju procesa uspješne i pravedne energetske tranzicije – zaključuje se u dokumentu.

Podsjećamo, Elektroprivreda Crne Gore ranije je saopštila da je realizacija projekta ekološke rekonstrukcije preduslov daljeg rada TE Pljevlja u pogledu zadovoljenja ekoloških standarda, propisanih nacionalnom i evropskom regulativom, prije svega Direktivom o velikim ložištima, Direktivom o industrijskim emisijama i nacionalnim Zakonom o industrijskim emisijama.

Kako su tada saopštili, u slučaju odustajanja od ekološke rekonstrukcije, shodno odgovarajućim odlukama Agencije za zaštitu životne sredine o postupku oduzimanja integrisane dozvole, neminovno bi došlo do gašenja TE Pljevlja.

-Sami radovi na ekološkoj rekonstrukciji, između svih ostalih aktivnosti, obuhvataju – izgradnju sistema za odsumporavanje, izgradnju sistema za denitrifikaciju, unaprjeđenje rada elektrofilterskog postrojenja, izgradnju sistema za tretman otpadnih voda i rekonstrukciju unutrašnjeg sistema transporta pepela i šljake – saopštili su ranije iz Elektroprivrede Crne Gore.

Prir. M.L.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Čitajte još

ECO MNE

Ne dovoditi u pitanje rad TE i Rudnika uglja do 2050, krenuti sa novim projektima za izvjesniju budućnost Pljevalja

ECO MNE

Konkretni projekti i podsticajna zakonska regulativa – ključ uspješne tranzicije

ECO MNE

Građanima Bijelog Polja subvencije na klime, dugoročni cilj toplifikacija