Urbane baste uče nas da je priroda sastavni dio naše životne sredine

Urbane bašte od svoje rane forme, kao izletničke bašte u sklopu gradova, do danas u svojoj novoj aktivističkoj formi postoje već nekoliko vjekova širom Evrope i svijeta. Neki stanovnici zemalja Azije, kao što je Kina, i dalje održavaju bašte na javnim površinama u urbanim sredinama. Kuba je primjer zemlje koja je urbane bašte uvela u statut i mnoga gradska naselja, po zakonu, u svom jezgru imaju urbane baste. 

Ilustracija | Foto: modernfarmer.com

Arhitekte iz MDTR Architecture, Ana Curk i Boris Radunović, objašnjavaju da u regionu imamo urbane bašte koje se javljaju u posljednjih desetak godina. 

-Neki od gradova bivše Jugoslavije su potpuno podržali organizovanje i vođenje ovih bašti, kao što su Varaždin i Zagreb, dok su drugi u organizaciji udruženja građana i grad se ni na koji način ne bavi njima – objašnjavaju naši sagovornici.

Kako ističu, urbane bašte nas uče da priroda nije tamo negdje daleko van grada, nego je sastavni dio naše životne sredine. 

-Druga jednaka važna stvar koju nas uče je odakle dolazi hrana i kako sami možemo da je uzgojimo. Treća lekcija koju dobijamo od bašti je socijalnog karaktera jer nas po automatici demokratizuje i stvara zajednicu koja pruža benefite za svakoga ko je uključen. Briga o bašti u gradu se razlikuje od moderne poljoprivrede iz razloga što se ne koriste pesticidi i đubriva koja bi mogla da zagade sredinu – navode oni.

Ilustracija | Foto: ny.curbed.com

Prema njhovim riječima, svaki kvart u gradu trebalo bi da ima urbanu baštu.

-Bašta može biti uspješna samo onoliko koliko su ljudi iskreno zainteresovani i angažovani. Mišljenja smo da bi svaki kvart mogao da ima urbane bašte, postoje različite tipologije i razmjere u kojima mogu biti realizovane. To mogu biti male površine između zgrada, mogu biti bašte na ravnim krovovima, ili veći neiskorišteni gradski prostori koji bi makar privremeno dobili ovu namenu – dodaju oni. 

U slučaju urbane bašte u Podgorici, kako navode, koncept podrazumijeva više međusobno prozetih zona, a to su objekti za kompletiranje, prostor za kolektivno uzgajanje sa plastenikom, prostor sa parcelama za individualno korištenje, plodonosna šuma, prostor za okupljanje, edukaciju i događaje i piknik zona za odmor i rekreaciju.

-Urbane bašte su opuštajuće zone, iako na prvi pogled djeluje kao da će biti mnogo posla. Sav taj posao u društvu sličnih entuzijasta postaje izduvni ventil koji dovodi do blagostanja na kraju rada. Urbane bašte gotovo uvijek imaju jestive biljke, voće, povrće, žitarice, a medju njima se sade biljke koje odbijaju loše insekte i napasti, a privlače oprašivače – pojašnjavaju oni.

Prva urbana bašta u Podgorici otvorena je u aprilu na površini od 12,000 m2. Podgorica je dobila novi sadržaj, odnosno baštu u kojoj će se proizvoditi zdrava hrana, koja već sada broji 1100 sadnica.

M.L.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Urbane baste uče nas da je priroda sastavni dio naše životne sredine

ECO MNE

Pejzažna arhitektura ne postoji bez održivosti i ekološki prihvatljvih aspekata