Regionalni reciklažni centar, koji je izgrađen kao najsavremeniji sistem predtretmana komunalnog otpada i odvajanja sekundarnih sirovina (kartona, papira, plastike, metala, guma) dobio je savremenu drobilicu za kabasti i građevinski otpad.
Pomoćnik izvršnog direktora za tehničko-operativne poslove, Ratko Pavićević, kazao je za Ecoportal da su iz budžeta Glavnog grada nabavili drobilicu koja će olakšati posao.
-Ova drobilica će umnogome da olakša tretman kabastog i biljnog otpada, čija se količina svake godine povećava i za čije odlaganje i tretman Deponija d.o.o. crpi velike materijalne i ljudske resurse – istakao je on.
On je objasnio i tehnološki postupak u Pogonu za reciklažu otpadnih vozila.
-Nakon prijema otkupljenog vozila, čija je trenutna cijena 210 €/t, vrši se tzv. dekontaminacija koja podrazumijeva izvlačenje svih fluida iz vozila, a tu gorivo, motorno ulje, antifriz i kočiona tečnost. Ovi fluidi se kao opasan otpad predaju licenciranim kompanijama za ovu vrstu otpada. Nakon toga vozilo ide na liniju za demontažu gdje naši zaposleni demontiraju stakla, sjedišta, kablove, akumulator, motor i sve ostale dijelove sve dok ne ostane školjka od auta. Svi ovi dijelovi se odlažu u raznim kontejnerima ili boksevima i mnogi od njih imaju komercijalnu vrijednost – pojasnio je Pavićević.
Pogon za reciklažu otpadnih vozila, kako je dodao, ima i specijalizovani kamion sa kojim zaposleni mogu da izađu na lice mjesta i da preuzmu otpadno vozilo koje nije u voznom stanju. –Ova usluga je besplatna na teritoriji centralne regije tj. Glavnog grada Podgorice, Prijestonice Cetinja te opština Danilovgrad, Tuzi i Zeta – dodao je Pavićević.
Pavićević nam je pokazao i nove bokseve za metalni otpad kao i bokseve za razne vrste plastike.
-U svim ovim boksevima se razvrstava i obilježava ambalažni materijal shodno Pravilniku o klasifikaciji otpada i Katalogu otpada. U toku je punjenje i sanitarne kade 4 koja se eksploatiše već godinu dana. Zbog velike količine otpada koja pristiže, Deponija d.o.o. će u toku ove godine uraditi Glavni projekat izrade sanitarnih kada 5 i 6 tako da bi bili spremni već u toku 2025 godine pristupiti raspisivanju Javnog poziva za izgradnju istih i na taj način stvoriti pretpostavke za nesmetan i kontinualan prijem komunalnog otpada – istakao je Pavićević.
Rukovodilac Radne jedinice za prijem, sortiranje i obradu ambalažnog materijala Marko Pejović, objasnio je tehnološki postupak koji se zasniva na interakciji ove Radne jedinice sa fizičkim i pravnim licima.
-Deponija ima svoj cjenovnik na osnovu koga vrši otkup ambalažnog materijala i koji se odnosi na karton, papir, PET ambalažu, aluminijumske limenke, metalnu ambalažu, razne vrste plastike itd. Takođe, imamo uspostavljenu saradnju sa velikim brojem institucija kao što su ministarstva, Skupština Crne Gore, sekretarijati Glavnog grada, škole, vrtići, Pošta CG, mnoge TV kuće, privredna društva itd od kojih preuzima ambalažni materijal bez nadoknade. Ovaj broj pravnih lica se stalno povećava ali i dalje postoji ogromni potencijal za širenje ove mreže – istakao je Pavićević.
Kako je dodao, u okviru ove Radne jedinice pored dvije prese za ambalažni materijal postoji i profesionalni šreder za papir za potrebe uništavanja povjerljive dokumentacije, kao i mlinovi za plastiku i staklo.
-Od mehanizacije ova Radna jedinica ima u svom sastavu dva kombija, dva kamiona i dva viljuškara. U posljednjih par nedelja Deponija zajedno sa Sekretarijatom za komunalne poslove Glavnog grada kao i sa Komunalnom inspekcijom i policijom otpočela je akciju sakupljanja staklene ambalaže najprije iz ulica Bokeške i Njegoševe, a od prije neki dan i iz lokala sa Rimskog trga. Iako staklena ambalaža skoro da nema značajnu komercijalnu vrijednost, ovim putem Deponija d.o.o. ističe sebe kao društveno odgovornu firmi i na ovaj način doprinosi smanjenju punjenja posuda koje prazni Čistoća – dodao je Pejović.
Pavićević i Pejović pozvali su građane i pravna lica da ako su voljni mogu da sakupljaju ambalažni materijal i da za to dobiju određenu nadoknadu ili jednostavno da budu ekološki svjesni i savjesni i da sakupljaju ambalažni materijal, a ekipe ove Radne jedinice koje su stalno na terenu mogu doći to da preuzmu.
Prir. M. Vuković