Ulaganje u obrazovanje i podizanje svijesti ključni su za ubrzanje cirkularne tranzicije

BEOGRAD – Međunardona konferencija pod nazivom ,,Otpad – resurs za razvoj cirkularne ekonomije“, održana je u organizaciji Privredne/Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine i Privredne komore Srbije.

Sekretarka koordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine, Milena Rmuš, na ovom događaju koji je okupio predstavnike privrede, vlada, komora, akademije, civilnog sektora i medija u okviru otvaranja konferencije govorila je o ulozi habova za cirkularnu ekonomiju u regionu.

Ona je predstavila koncept crnogorskog huba, aktivnosti na pripremi regionalnog huba koji se uspostavlja uz podršku švedske SIDA-e preko HELVETAS-a, kao aktivnost RECONOMY projekta, te se osvrnula na potencijale ovakve vrste platformi za prenos znanja i iskustava.

Rmuš je sa drugim stručnjacima za ovu temu iz regiona govorila i na panelu: Cirkularna ekonomija u praksi – izazovi uspješne strategije.

Međunarodna konferencija u Beogradu – Foto: Privredna komora

Prema njenim priječima, ključni izazovi implementacije cirkularne ekonomije u našem regionu uključuju nedovoljno razvijenu infrastrukturu za reciklažu, zastarjele sisteme upravljanja otpadom, ograničen pristup finansiranju, te nizak nivo svijesti kako privatnog sektora tako i građana.

-Tržišta za sekundarne materijale su ograničena, izražena je potreba za modernizacijom postrojenja te digitalizacijom upravljanja tokovima materijala. Ulaganje u obrazovanje, podizanje svijesti, razvoj zelenih vještina i partnerstva između sektora, uz tehničku i finansijsku podršku inovacijama, ključno je za postizanje ciljeva održivog razvoja i ubrzanje cirkularne tranzicije – kazala je Rmuš.

Po njenom mišljenju, ključnu ulogu u zelenoj tranziciji imaju privredne komore koje pružaju smjernice i podršku poslovnoj zajednici kroz edukaciju, organizaciju radionica i promociju zelenih poslovnih modela. Kroz specijalizovane hubove omogućavaju povezivanje firmi sa stručnjacima i partnerima, dok u saradnjom sa kreatorima politika predlažu zakonodavne promjene koje olakšavaju prelazak na cirkularnu ekonomiju.

Ona se osvrnula na neophodnost usklađivanja sa evropskom legislativom i obaveza koje privatni sektor očekuje u ovom procesu. Takođe, naglasila je da je neophodno da države regiona uvste zelene javne nabavke u zakonodavstvo kako bi se na taj način kreiralo tržište za cirkurlane i zelene proizvode.

Ova regionalna konferencija, prema zaključnim riječima organizatora predstavlja značajan doprinos u aktueliziranju teme otpada kao resursa, kao i u razmjeni dobrih praksi i inicijativa za pronalaženje rješenja. Događaj je pružio platformu za dijalog među ključnim akterima, uključujući industriju, vlasti i stručnjake, čime se doprinosi ubrzavanju procesa prelaska na cirkularnu ekonomiju u regionu. Razmjena iskustava i predstavljanje inovativnih rješenja očekuje se da podstakne implementaciju efikasnih modela upravljanja otpadom, s ciljem smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu i poboljšanja ekonomske efikasnosti.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Podgorička Čistoća nabavila 129 novih nadzemnih kontejnera

ECO MNE

Količina plastičnih kesa na gradskoj deponiji smanjena za oko 70 odsto

ECO MNE

Recikliranje u Crnoj Gori još u začetku, uprkos novim zakonima i strategijama