Kotorska kompanija Sunrise Europe dobila je zeleno svjetlo za gradnju solarne elektrane ukupne instalisane snage 225 MW na lokacijama Dubrovsko i Duži u Šaniku.

Kako je ranije saopšteno, ovoj kompaniji su izdati i urbanističko-tehnički uslovi za realizaciju ovog projekta, a sada je i Agencija za zaštitu životne sredine dala saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu.

Solarna elektrana gradiće se na više parcela ukupne površine oko 275 hektara, dok će površina pod panelima iznositi oko 104 ha. Biće dovoljno prostora između redova panela kako bi se spriječilo međusobno zasjenjenje. Sve parcele nalaze se u vlasništvu investitora.

Solarna elektrana će proizvoditi električnu energiju tako što će iskoristiti sunčevo zračenje i pretvoriti ga u električnu energiju. Struja će biti isporučuje krajnjim potrošačima kroz distributivnu mrežu.

Kako piše u dokumentu, kao primarni izvor proizvodnje električne energije planirano je da se koriste fotonaponski moduli od monokristalnog silicijuma Risen RSM132-8-670M izlazne snage od 670 Wp. Odabrani paneli imaju efikasnost konverzije energije od 21,6%.

– Fotonaponski moduli su povezani u nizove (petlje) kako bi se njihov napon uskladio s ulaznim naponom pretvarača (DC/AC pretvarača). Solarni paneli se povezuju u grupe i tako grupisani se putem DC kablova povezuju na invertere – pojašnjeno je.

Za solarnu elektranu SE Dubrovsko, kako se dalje navodi, potrebno je 529 invertera koji će biti povezani na 88 internih NN/SN transformatorskih stanica. Invertori će biti povezani na odgovarajuću transformatorsku stanicu pomoću kablova položenih direktno u zemlju.

– Procijenjena proizvodnja energije na nivou invertora za prvu godinu rada iznosi 293.597 TWh, dok neto proizvodnja energije na nivou invertora za prvu godinu rada: 284.154 TWh. Prema prethodno sporovedenim analizama od strane podnosioca zahtjeva utvrđeno je da je cca 225MW DC maksimalni mogući kapacitet buduće solarne elektrane – stoji između ostalog u objavljenom dokumentu.

Kako je navedeno u rješenju Agencije, u sprovedenom postupku utvrđeno je da je Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje solarne elektrane urađen u skladu sa Zakonom o procjeni uticaja na životnu sredinu i da sadrži definisane mjere za sprečavanje, smanjenje ili otklanjanje štetnih uticaja na životnu sredinu.

Rješenjem o davanju saglasnosti utvrđena je obaveza investitora da poslove vezane za projekat izgradnje solarne elektrane realizuje u svemu prema mjerama zaštite životne sredine utvrđenim u Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu, a koje se prevashodno odnose na mjere za sprečavanje, smanjenje ili otklanjanje štetnih uticaja u toku izvođenja projekta, eksploatacije i u slučaju akcidenta i program praćenja uticaja projekta na životnu sredinu (monitoring).

Izvor: me.kapija.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

1.600 kilometara sa jednim punjenjem: Stiže solarni elektromobil sa najvećim dometom ikada?

ECO POLIS

Budućnost solarnog tržišta u EU: Izazovi i prilike do 2028. godine

ECO POLIS

I pored rekordnih 65,5 GW novog solarnog kapaciteta u EU, rast je značajno usporio