Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Građani počeli da prepoznaju potrebu reciklažnih dvorišta

U Glavnom gradu na reciklažnim dvorištima odloženo 940.000 kg otpada

U reciklažnim dvorištima u Glavnom gradu od 2011. zaključno sa prvih sedam mjeseci 2022. godine odloženo je cca 940.000 kg otpada, saopšteno je Ecoportalu iz preduzeća „Čistoća“.

Kako su nam saopštili, ovo je najbolja potvrda da je većina građana prepoznala i svojim radnjama prihvatila potrebu postojanja ovih komunalnih objekata, kao i da ih sve više koriste za odlaganje otpada iz domaćinstava. 

Reciklažno dvorište | Foto: Čistoća d.o.o

-Istovremeno, ovi podaci afirmišu dobro postavljene smjernice ovog Društva, usmjerene u pravcu podrške cirkularnoj ekonomiji – reciklaži, što jeste i jedna od obaveza propisanih Zakonom o upravljanju otpadom. „Čistoća“ kao privredno društvo čiji je osnivač Glavni grad Podgorica, u okviru svojih nadležnosti godinama ulaže maksimalne napore, kako u dijelu sprovođenja projekta, tako i u dijelu ulaganja i obezbjeđivanja adekvatne infrastrukture, što zajedno doprinosi uspješnosti implementacije projekta selektivnog odlaganja otpada – istakli su iz  „Čistoće“.

Širenjem Podgorice, kako navode, kao i prirastom broja stanovnika, javila se potreba za uvođenjem i ovih komunalnih sadržaja, korišćena su iskustva iz okruženja i na osnovu tog uvida, uz finansijsku podršku Glavnog grada, urađeni su sadržaji koji su najpodobniji za Podgoricu.

-U reciklažnim dvorištima se odvojeno odlažu one vrste otpada koje nastaju u domaćinstvu, a svaki materijal koji se u njima odlaže ima posebnu posudu ili spremište, na kojem je vidljivo ispisana namjena. Na svim reciklažnim dvorištima nalaze se posude-kontejneri, čija je zapremina od 1,1 do 10m³, u zavisnosti od vrste otpada koji se u njima odlaže, a u kojima je moguće odložiti pojedine vrste kako opasnog, tako i neopasnog otpada koji građani stvaraju u svojim domaćinstvima – pojašnjavaju iz „Čistoće“.

Ilustracija | Foto: lightrecyclewa.org

Na svakom reciklažnom dvorištu, ističu, postavljene su posude za: neopasni otpad (kontejneri za metalni krupni otpad, kontejneri za bijelu tehniku, kontejneri za drveni otpad, kontejneri za polietilenske folije i krupni plastični, kontejneri za kartonsku ambalažu, kontejneri za otpadno ravno staklo, kontejneri za gume) i opasni otpad (kontejneri za stare ljekove, kontejneri za otpadne baterije, eko kontejneri za otpadno ulje, eko kontejneri za uljne filtere, eko kontejneri za stare akumulatore, eko kontejneri za fluoroscentne cijevi, spremište za boje i lakove, spremište za elektronski otpad, kontejner za stiropor).

-Pored navedenog, u Podgorici je u funkciji i jedno mobilno reciklažno dvorište, koje se prema rasporedu postavlja u naselja gdje ne postoji stacionarno reciklažno dvorište, a raspolaže sa posudama u koje građani mogu odlagati pojedine vrste opasnog i neopasnog otpada koji produkuju u svojim domaćinstvima – dodaju iz „Čistoće“.

Dosadašnje iskustvo, kako su naveli, pokazalo je da građani na reciklažna dvorišta najviše donose papir, PET ambalažu, karton, ali nijesu zanemarljive ni količine opasnog otpada koji odlažu, što posebno raduje jer potvrđuje razvijenu svijest kod pojedinaca.

Ilustracija | Foto: tehrantimes.com

-Društvo je od početka rada reciklažnih dvorišta, redovnim saopštenjima putem štampanih i elektronskih medija, radilo na kontinuiranom informisanju građana o mogućnostima besplatnog odlaganja otpada, kao i o vrstama i terminima odlaganja otpada. Imajući u vidu da je edukacija izuzetno bitan faktor u dijelu prihvatanja ovog načina odlaganja otpada, u kontinuitetu sprovodimo edukativne radionice u saradnji sa predškolskim i školskim ustanovama na prostoru grada, kao i edukativnim brošurama koje dostavljamo građanima uz račune, nastoji uticati na ciljnu grupu u dijelu prihvatanja novih, kao i promjenu dosadašnjih loših navika. Očekujemo da će u narednim godinama sakupljene i plasirane količine sa reciklažnih dvorišta bilježiti prirast i da će građani Podgorice nastaviti namjenski da koriste ove sadržaje na način što će donositi i odlagati u posebne posude ili spremišta one vrste otpada koje stvaraju u svojim domaćinstvima – ističu iz „Čistoće“.

Ponavljaju da se u Glavnom gradu otpad može odložiti na 6 reciklažnih dvorišta koja se nalaze: u Ulici Iva Vizina – Zabjelo; Bulevaru Mihaila Lalića – Tološi; u Ulici Husinskih rudara – Konik; u Ulici Orjenskoj – Zlatica; u Ulici Kritskog odreda – Donja Gorica; u Goričanima –  Opština u okviru Glavnog grada Golubovci.

Reciklažna dvorišta su posebno opremljeni i nadzirani prostori namijenjeni za besplatno odlaganje pojedinih vrsta otpada, a radno vrijeme dvorišta je svakog radnog dana od 07 do 21 sat, subotom od 07 do 17 sati i nedeljom 07 do 21 sat na dežurnim reciklažnim dvorištima u Ulici Iva Vizina na Zabjelu i Bulevaru Mihaila Lalića u Tološima. 

M.L.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

U opštini Tuzi divlje deponije veliki ekološki i estetski problem

ECO MNE

Djeca u školama sakupljala PET amabalažu i učila o reciklaži

ECO MNE

Upravljanje otpadom u Crnoj Gori jedan od većih problema