U Crnoj Gori na mreži blizu 80 MW solarnih kapaciteta

Razvoj solarnih elektrana u Crnoj Gori daje konkretne rezultate, a trenutno funkcioniše blizu 80 megavata (MW) izgrađenih kapaciteta, saopštio je izvršni rukovodilac FC Snabdijevanje u Elektroprivredi (EPCG), Jovan Kasalica.

On je na jubilarnom 40. Međunarodnom savjetovanju Energetika 2025, koje je juče otvoreno na Zlatiboru, kazao da je uspješno realizovan projekat Solari 3000+ i 500+ u okviru kojeg je instalirano 30 MW snage solarnih panela.

Drugi projekat, Solari 5000+, koji podrazumijeva instalaciju dodatnih 70 MW, je u poodmakloj fazi, tako da je, prema riječima Kasalice, realno očekivati da do kraja godine ukupna snaga solarnih elektrana u Crnoj Gori premaši planiranih 100 MW.

– Ono što posebno izdvajamo jeste projekat Solari 3000 +, u kojem EPCG nije imala dodatnih troškova – krediti su prebačeni na fondove i korisnike, koji sada imaju niže račune i veću energetsku efikasnost – kazao je Kasalica.

On je u okviru uvodnog panela ukazao na značajne rezultate koje Crna Gora postiže na planu energetske tranzicije.

Samit na Zlatiboru – Foto: EPCG

Iz EPCG je saopšteno da je Savjetovanje, u organizaciji Saveza energetičara, okupilo oko 600 eminentnih eksperata u oblasti energetike, koji će u naredna dva dana pokušati da sagledaju i daju odgovore na otvorena pitanja koja tište energetski sektor regiona.

– Crna Gora se oslanja na jedan ključni proizvodni pogon – Termoelektranu (TE) Pljevlja, koja učestvuje sa oko 40% u godišnjem energetskom bilansu. Ukoliko bi taj kapacitet bio izuzet iz sistema, suočili bismo se sa ozbiljnim izazovima – poručio je Kasalica.

Prema njegovim riječima, Crna Gora je u posljednje četiri godine zabilježila rast potrošnje električne energije preko 25 odsto, što objašnjava kao posljedicu niske cijene električne energije, ali i sve veće učešće solarnih elektrana.

– Najveći dio tog rasta odnosi se na sektor grijanja, naročito u srednjem i sjevernom dijelu Crne Gore. Time smo dali konkretan doprinos dekarbonizaciji u regionu, što ćemo i dokumentovati sa preciznim podacima – rekao je Kasalica.

On je dodao da je u toku i izgradnja vjetroelektrane Gvozd I snage 54 MW na Krnovskoj visoravni, koja bi takođe trebalo da uđe u sistem do kraja godine.

– Sigurno je da ćemo do kraja godine imati priključenje ovog kapaciteta, čime Crna Gora nastavlja da širi svoj portfelj obnovljivih izvora – zaključio je Kasalica.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

U Crnoj Gori na mreži blizu 80 MW solarnih kapaciteta

ECO MNE

U Nikšiću ugrađena prva solarna elektrana na balkonu

ECO POLIS

Nastaviti sa subvencijama, cijena struje neće rasti