Tivat unapređuje vodovod i kanalizaciju: 9,5 miliona eura za modernizaciju sistema

Vlada Crne Gore usvojila je informaciju o ugovoru kojim će za unapređenje vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Tivtu biti obezbijeđeno 9,5 miliona eura bespovratnih sredstava, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera. Odluka je donijeta na predlog resornog ministra Damjana Ćulafića, a odnosi se na projekat „Vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda na Jadranskoj obali – faza V, komponenta 2, Opština Tivat“.

Kako je navedeno u saopštenju, sredstva su obezbijeđena kroz Western Balkans Investment Framework (WBIF), zajedničku inicijativu Evropske komisije, međunarodnih finansijskih institucija i bilateralnih donatora, koja je usmjerena na finansijsku podršku infrastrukturnim projektima u zemljama Zapadnog Balkana.

Predviđena sredstva namijenjena su realizaciji prioritetnih aktivnosti na unapređenju vodovodne i kanalizacione mreže, uključujući povećanje kapaciteta sistema, smanjenje gubitaka u mreži, kao i dodatno jačanje zaštite morskog i obalnog područja od negativnih uticaja neprečišćenih otpadnih voda. Na taj način projekat treba da doprinese modernizaciji komunalne infrastrukture u Tivtu i podizanju standarda upravljanja vodnim resursima.

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić poručio je da je osnovni cilj projekta obezbjeđivanje pouzdanog i kvalitetnog sistema vodosnabdijevanja, kao i unapređenje sistema sakupljanja i odvođenja otpadnih voda, u skladu sa savremenim ekološkim standardima i zahtjevima pravne tekovine Evropske unije.

„Ova investicija je i važan doprinos očuvanju morskog ekosistema i održivom razvoju crnogorskog primorja. Kroz ovakve projekte stvaramo kvalitetnije uslove za život građana, jačamo komunalnu infrastrukturu i pomažemo lokalnim samoupravama“, istakao je Ćulafić.

On je, kako se navodi u saopštenju Ministarstva, podsjetio da se u okviru Faze V ovog regionalnog programa, prema podacima kompanije Vodacom, paralelno realizuju projekti i u Ulcinju i Kotoru. Ti projekti obuhvataju izgradnju i rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i prateću infrastrukturu, sa ciljem daljeg unapređenja sistema upravljanja otpadnim vodama duž crnogorske obale.c

J.M.

Naslovna fotografija: Expedia

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Voda, otpad i zaštita prirode u fokusu projekata finansiranih iz EU fondova

ECO MNE

Deponija u Podgorici dobila finansijsku podršku za unapređenje obrade otpadnih guma

ECO MNE

Za vodovod i kanalizaciju u Kotoru i Tivtu 12,4 miliona eura bespovratnih sredstava