Termoelektrana (TE) Pljevlja obilježila je 42 godine postojanja i izuzetnog doprinosa elektroenergetskom sistemu Crne Gore, saopšteno je iz Elektroprivrede (EPCG).
Od puštanja u rad, 1982. godine, do juče, pljevaljski agregat proizveo je 44,1 teravat sat (TWh) električne energije.
Iz EPCG su podsjetili da je posljednje dvije godine u fokusu ekološka rekonstrukcija tog energetskog objekta, što je strateški projekat kojim se nastoji produžiti radni vijek TE i ispoštovati strogi zahtjevi evropskih direktiva u oblasti očuvanja životne sredine.
– I pored određenih kašnjenja, dinamika je i dalje zadovoljavajuća, pa se očekuje da će krajem naredne godine TE Pljevlja biti ekološki potpuno prihvatljivo postrojenje, kao i da će, zahvaljujući toplovodu, čija izgradnja je sastavni dio projekta, Pljevljaci konačno dobiti znatno kvalitetnije uslove života – dodaje se u saopštenju.
TE Pljevlja je, od početka godine, proizvela je 987,4 gigavat sata (GWh) električne energije, 1,2% manje od plana, ali je proizvodnja TE tokom trećeg kvartala, u uslovima izražene suše, činila čak 65 odsto ukupne proizvodnje objekata EPCG, a njena vrijednost bila je 73,6 mil EUR.
Na svečanosti povodom Dana TE, izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović, podsjetio je da je to elektroenergetsko preduzeće ušlo u novu fazu razvoja, koja ne podrazumijeva samo proizvodnju energije, već i ulaganje u napredne ekološke tehnologije, kako bi postali lideri održivog razvoja u ovom dijelu Evrope.
– Jedan od najvažnijih koraka na tom putu je projekat ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja. Ovaj projekat je ključni dio naše vizije za budućnost i njegova realizacija će značajno unaprijediti naš ekološki učinak. Ova rekonstrukcija obuhvata modernizaciju sistema za smanjenje emisija štetnih gasova, prečišćavanje otpadnih voda i unapređenje energetske efikasnosti. Investicija u ovaj projekat pokazuje našu odgovornost prema budućim generacijama i naše opredjeljenje da u potpunosti ispunimo sve evropske ekološke standard – tvrdi Bulatović.
Prema njegovim riječima, TE Pljevlja neće biti samo izvor energije, već primjer postrojenja koje koristi najsavremenije tehnologije u skladu s ekološkim zahtjevima.
Bulatović je rekao da cilj EPCG nije samo smanjenje uticaja na životnu sredinu, nego da žele da ovaj projekat donese i direktne koristi za sve stanovnike Pljevalja, kroz projekat toplifikacije.
On je naveo da su ekološka rekonstrukcija i toplifikacija Pljevalja dvije najvažnije investicije EPCG, ali da su one samo dio šire strategije razvoja kompanije.
– Uz ove projekte, aktivno radimo na diverzifikaciji našeg proizvodnog portfolija i uvođenju obnovljivih izvora energije. Solarni i vjetroparkovi, hidroenergetski potencijali, kao i inovativna rešenja u skladištenju energije, naši su prioriteti u narednim godinama. Naš cilj je da Crna Gora postane energetski nezavisna zemlja koja koristi svoje resurse na održiv način, a TE Pljevlja će biti centralna tačka ove transformacije – kazao je Bulatović.
Izvršni rukovodilac Podružnice – TE Pljevlja, Mirko Mazalica, istakao je da se tokom naredne godine moraju realizovati mnogobrojni projekti, kako oni koji su u vezi sa dostizanjem ekoloških standarda, tako i oni koji podrazumijevaju zamjenu dotrajale opreme, kako bi se obezbijedio pouzdan rad postrojenja i u narednom periodu.
Radovi na nekim projektima se već izvode, dok radovi na projektima adaptacije kotla i adaptacije dimnjaka mogu početi tek tokom velikog zastoja planiranog u aprilu naredne godine.
Prir. M.V.