Svijet: Novi metod dugoročnog predviđanja suša – bolje planiranje vodnih resursa 

Precizna prognoza suša mogla bi imati veliki značaj u upravljanju vodnim resursima na nacionalnom i međunarodnom nivou, kao što je predviđeno Okvirnom direktivom EU o vodama. Temperature rastu, padavine su ili intenzivne i u kratkom vremenskom periodu padne velika količina koja donose poplave, ili ih nema nedeljama. Dugoročna prognoza suše baš kao i vremenska prognoza mogla bi umnogome olakšati neke procjene.

Postojeći metodi predviđanja, koji se oslanjaju na kratkoročne vremenske prognoze, uglavnom su efikasni samo za jednu sezonu i ne pružaju dovoljno podataka za dugoročno planiranje. Stoga su neophodni neki novi pristupi koji će omogućiti pravovremene i efikasne odgovore na nestašicu vode. Jedan od obećavajućih alternativnih metoda koristi znanje o ponavljajućim obrascima u velikim vremenskim sistemima.

Nova metodologija u analizi suša

Kako bi testirali ovaj pristup, istraživači su koristili podatke iz dva izvora. Prvi izvor su zapisi Nacionalnog arhiva nivoa podzemnih voda Britanskog geološkog instituta (NGLA) u periodu od 1960. do 2023. godine, gde su analizirali trajanje i intenzitet suša na osnovu nivoa podzemnih voda. Drugi izvor je Indeks severnoatlantske oscilacije (NAO), koji mjeri razlike u atmosferskom pritisku na nivou mora između suptropskih i polarnih regiona sjevernog Atlantika.
Dugoročno, ovakvi sistemi mogu uticati na vremenske obrasce hiljadama kilometara daleko i predstavljaju ključni faktor za padavine u Evropi. Istraživači su uporedili trendove suša zabeležene u NGLA sa osmogodišnjim ciklusima identifikovanim u NAO indeksu, kako bi testirali značaj ovih povezanosti. Kombinacija ovih podataka omogućila je izradu modela koji istražuje kako NAO utiče na pojavu i trajanje suša u podzemnim vodama, kako je objašnjeno na sajtu Evropske komisije.
Rezultati istraživanja pokazuju da NAO obrasci mogu služiti kao prediktor trajanja i intenziteta suša na nacionalnom i regionalnom nivou. Ovim metodom moguće je predvidjeti suše i do četiri godine unaprijed, što značajno poboljšava postojeće metode koje se oslanjaju na mjesečne podatke ili prosječne zimske padavine.

Preciznost modela varirala je u zavisnosti od trajanja suša, pri čemu je najbolje rezultate pokazivao pri predviđanju dužih suša. Takođe, njegova efikasnost zavisila je od hidrogeoloških regiona. Najbolji rezultati dobijeni su u oblastima gdje vodeni sistem sporo reaguje na promjene u padavinama.

Izvor: energetski portal

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?