Sudbina Ulcinjske Solane ključna je za ulazak države u Evropsku uniju (EU), poručeno je sa međunarodne konferencije koju je organizovao Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).
Na konferenciji je poručeno i da se donošenje Nacrta plana upravljanja tim područjem može očekivati do kraja godine.
Izvršna direktorica CZIP-a, Jovana Janjušević, na otvaranju rekla da je sigurna da je ovo događaj sa najdužom tradicijom kada su u pitanju strukovne i naučne debate u oblasti zaštite prirode.
-Ulcinjska solana to zaslužuje, s obzirom na to da je u pitanju ključna stavka za ulazak Crne Gore u EU, naročito sa aspekta osiguranja njenog povoljnog ekološkog statusa – kazala je Janjušević.
Prema njenim riječima, solanu nije bilo dovoljno samo formalno pravno zaštititi, već treba osigurati povoljan ekološki status „jer ni mi, ni EU nijesmo željeli još jedan park prirode na papiru, već visoko funkcionalno zaštićeno područje“.
Solana je, kako je rekla Janjušević, imala dugačak, trnovit put prije nego je postala završno mjerilo u pregovorima.
-Tada su njene konferencije bile prave arene, na koje smo dolazili naoružani argumentima za zaštitu, dok je državni aparat bio naoružan kontra argumentima u vidu stečajnog postupka, sudskih procesa koji su opterećivali solanu, milionskih odšteta. Mnoge od tih bolesti solana još boluje – navela je Janjušević.
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, kazao je da ministarstvo priprema projektni predlog za sanaciju infrastrukture Solane u višemilionskom iznosu, koji planira da prijavi na IPA operativni program EU.
Ćulafić je kazao da je, takođe, u toku izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju dvije ključne pumpne stanice, da se ispituje statika hangara i upravne zgrade, kao i da će uskoro Ministarstvo, preko svog velikog projekta GEF 7, dodatno finansirati izradu biznis plana.
-Do kraja godine – kako me uvjeravaju iz Direktorata za zaštitu prirode – možemo očekivati nacrt plana upravljanja – naveo je Ćulafić.
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johan Satler, istakao je da Crna Gora ima mnogo dragulja i da na maloj površini postoji mnogo prirodnih ljepota.
-Ako želite da zatvorite sva poglavlja, uključujući Poglavlje 27, morate da vidite koja su to mjerila i šta treba da uradite, a ovo je jedan od zahtjeva kako biste zatvorili sva poglavlja, uključujući i 27, koje je jako skupo. Potrebno je mnogo aktera, koji treba da rade zajedno kako bi postigli to – naveo je Satler.
On je poručio da političari, bez obzira na proces pristupanja EU, imaju obavezu prema građanima da ispune ono što su obećali i da učine da Crna Gora zaista bude ekološka država.
Ambasadorka Francuske u Crnoj Gori, An-Mari Maske, istakla je da je Ulcinjska solana jedan od dragulja države, vitalni ekosistem, sklonište za bezbroj migratornih ptica.
Maske je ukazala da se pitanja u okviru poglavlja 27 zapravo tiče Ulcinjske solane i istakla da je veoma važan plan upravljanja, koji treba da bude ambiciozan i održiv.
Programska direktorica CZIP-a, Ksenija Medenica, osvrnula se na ključne probleme u solani, koji se odnose na urušene nasipe, hidrološki režim, održavanje pumpi, ponovnu pojavu krivolova.
Prema njenim riječima, ta negativna pojava se ove godine vratila na velika vrata.
-Jedan od razloga je obrastanje vegetacijom, gotovo da nije moguće sprovesti monitoring u nekim djelovima solane – navela je Medenica, dodajući da je nekontrolisano kretanje stoke takođe jedan od problema.
Prir. M.V.