Veza između insekata i čovjeka od davnina je kompleksna. Iako mogu da šire bolesti i unište usjeve, insekti su od vitalnog značaja za naš opstanak na planeti Zemlji, kao oprašivači i recikleri.
Vodeći američki biolog, Edvard Ozborn Vilson (Edward Osborne Wilson) izjavio je u jednom od svojih članaka: „U slučaju da nestanu insekti, nestale bi i skoro sve biljke cvjetnice”.
Ovaj gubitak bi zauzvrat prouzrokovao izumiranje gmizavaca, vodozemaca, ptica i sisara: zapravo, izumiranje skoro svih kopnenih životinja. Takođe, nestanak insekata bi okončao proces brzog raspada organskih materija što bi zaustavilo proces kretanja hranljivih materija u prirodi. Ljudi ne bi mogli da prežive.
Značaj pčela
Promijenilo se javno mišljenje o značaju pčela u industriji proizvodnje hrane, a to je dovelo do toga da se preispita opravdanost neselektivne upotrebe otrova i pesticida širom svijeta.
Ali za razliku od prirode, naši savremeni gradovi i objekti uglavnom nisu adekvatna sredina za insekte, pa čak ni za ptice niti druge životinje.
Direktorica kompanije Green&Blue, Fej Clifton, kazala je da su prepoznali razmjere problema sa kojima se suočava naša divljač, pa su željeli da smisle rješenje.
-Shvatili smo koliko je građevinska industrija razvijena, a stopa građevinskih radova plodna, i zaključili da u partnerskom radu sa tom industrijom i osiguravanjem da izgrađeni objekti omoguće mjesto za prirodu zaista možemo imati stabilno rješenje koje pravi razliku – kazala je ona.
Kompanija je razvila niz proizvoda kojim se pčele, ptice, pa čak i slijepi miševi mogu nastaniti u zgradama.
Jedan od njihovih najpopularnijih proizvoda su blokovi koji zamjenjuju jednu ili više opeka u zidu, pružajući mjesto za gnežđenje nekolicini vrsta usamljenih pčela (koje ne žive u košnicama).
Opeke za pčele moraju biti orjentisane prema jugu (na sjevernoj hemisferi) i najmanje jedan metar iznad nivoa zemlje, dok kućice za gnijezda treba da budu na sjenovitom mestu na objektu, idealno ispod strehe i najmanje pet metara iznad površine zemlje.
Stvaranje mjesta za gnežđenje pčela i ptica u našim gradskim sredinama veoma je važno za održavanje vrste.
U slučaju usamljenih pčela, gnijezda se prave u proljeće ili ljeto i sadrže šest do 12 jaja, svako u zatvorenoj ćeliji snabdjevenoj polenom i nektarom.
Opeka za pčele (The Bee Brick™) puna je na zadnjoj strani, dok su na prednjoj oblikovane šupljine u koje pčele polažu jaja i zatvaraju ulaz blatom ili sažvakanim biljnim materijalom.
Proces gnežđenja
Larva se pojavljuje u proljeće i ponovo započinje proces gnežđenja, ponavljajući ciklus. Za ptice, gnijezda su neophodna jer se embrioni razvijaju u jajima, a čak i nakon rođenja, pilići moraju biti skriveni i zaštićeni određeno vrijeme.
Savremeni građevinski materijali, metode i stilovi su skoro istrijebili ova prirodna staništa što je jedan od faktora koji dovodi do smanjenja broja vrsta.
Zbrinutost raste i zbog klimatskih promjenama. Povećanje efekta staklene bašte donosi promjene koje utiču na ekosisteme.
Od vitalnog je značaja da se kao ljudska vrsta, pored pokušaja da se što manje miješamo u prirodne ekosisteme, potrudimo da damo pozitivan doprinos zaštiti biljnih i životinjskih vrsta na planeti.
Prir. M.L.
Izvor: https://www.archdaily.com/