U kojoj je mjeri ova godina na planeti zaista vrela, ali i koliko maha uzima globalno zagrijavanje, najbolje će reći podatak kako su u njenih uvodnih sedam mjeseci oborene rekordne temperature svih vremena u čak 15 država.

Pored toga, kako je izvijestio Guardian, u dosadašnjem dijelu godine oboreno je više od 130 rekorda kada su u pitanju temperature na mjesečnom nivou.

Meteorolog, Masimilijano Erera, koji posjeduje arhive svih ekstremnih događaja u klimatologiji, ističe i da su ove godine širom planete registrovane desetine hiljada rekordno visokih temperatura u lokalnim sredinama.

-Ova količina ekstremno vrućih dana i temperaturnih vrijednosti je nezapamćena – ovo tokom prošlosti nikad nijesmo registrovali, niti je bilo uopšte i zamislivo. Period od februara do jula 2024. donio je najviše rekordnih temperatura u istoriji- ističe Erera.

U Meksiku je tako 20. juna oboren nacionalni rekord – u Tepačeu su izmjerena 52 stepena.

Na drugom kraju svijeta, na australijskim Kokosovim ostrvima samo u aprilu tri puta je obaran rekord, pri čemu je na kraju najveća temperatura iznosila 32,8 stepeni.

Sedmog juna izmjerena je rekordno visoka temperatura u Egiptu, i to u Asvanu (50,9). Dva dana prije toga, u Faji u Čadu izmjereno je 48, što je takođe novi nacionalni rekord.

U Gani je početkom maja izmjereno rekordnih 44,6 stepeni, a u Laosu 43,7.

Pored toga, i Svjetska meteorološka organizacija saopštila je kako je ove godine u najmanje 10 država svijeta registrovana temperatura veća od 50 stepeni, što se nije dogodilo nikada ranije u tako kratkom periodu.

portalanalitika.me

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Edukacijom i znanjem zajedno do održivih i klimatski otpornih gradova

ECO MNE

Projekat Be Ready: Zajedno za otpornije gradove u doba klimatskih promjena

ECO POLIS

Klimatske promjene moraju početi suštinski da zanimaju donosioce odluka