Rekordna emisija ugljenika u 2024. zahtijeva hitnu reakciju

Prema najnovijim prognozama Svjetske meteorološke organizacije (SMO), 2024. godina će biti najtoplija ikada zabeležena, sa prosječnom globalnom temperaturom koja dostiže 1,5°C iznad nivoa iz predindustrijskog perioda.

Istovremeno, emisije ugljen-dioksida iz fosilnih goriva dosegle su rekordan nivo, a znakovi usporavanja tog trenda i dalje izostaju, pokazuje novo istraživanje Globalnog projekta ugljenika.
Predviđa se da će ukupne emisije ugljen-dioksida iznositi 41,6 milijardi tona u 2024. godini, u odnosu na 40,6 milijardi tona prošle godine. Ovo uključuje emisije fosilnog CO2 od 37,4 milijarde tona, dok ostatak potiče od promjene korišćenja zemljišta.

Dug životni vek ugljen-dioksida u atmosferi nastavlja da doprinosi porastu globalnih temperatura što ostavlja teške posljedice za generacije koje dolaze. Sve dok svijet ne dostigne neto nultu emisiju CO₂, temperature će nastaviti da rastu, izazivajući sve ozbiljnije posljedice, upozoravaju autori izvještaja.
Stručnjaci ističu da su hitne i odlučne akcije neophodne kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte. Pored toga, predložili su formiranje integrisanog globalnog sistema za praćenje i upravljanje ovim emisijama.

USPOSTAVLJANJE GLOBALNOG NADZORA ZA GASOVE STAKLENE BAŠTE

G3W (Global Greenhouse Gas Watch) je globalna inicijativa koja se oslanja na iskustvo Svjetske meteorološke organizacije u praćenju i analizi klimatskih promjena. Osnovni cilj G3W-a je uspostavljanje koordinisanog sistema za praćenje, prikupljanje i razmenu podataka o gasovima staklene bašte iz različitih izvora, uključujući površinske i svemirske osmatračke mreže.

-Da bismo popunili kritične praznine i osigurali dugoročnu održivost, naš prioritet je da podstaknemo koordiniranu globalnu mrežu za posmatranje površinskih i svemirskih senzora za precizno mjerenje gasova staklene bašte – rekao je Đanpaolo Balsamo direktor G3W.

Prema riječima Selest Saulo, generalne sekretarke SMO, inicijativa G3W nam je potrebnija nego ikada jer će nam pružiti relevantne informacije o efikasnosti mjera koje se globalno sprovode za smanjenje štetnih emisija.

Izvor: energetski portal

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Rekordna emisija ugljenika u 2024. zahtijeva hitnu reakciju

ECO POLIS

REGION: Struja će dodatno poskupjeti u BiH od 2026. godine, razlog je uvođenje takse na emitovanje CO2

ECO MNE

Energetska zajednica će ponovo razmotriti granice emisije gasova CO2 u Crnoj Gori