REGION: Uskoro prekogranična studija uticaja HE Buk Bijela

Srbija je odlučna da iskoristi sve hidropotencijale radi veće sigurnosti i snabdijevanja, posebno se oslanja na domaće izvore čiste energije, a opredijeljena je i za projekat izgradnje hidroelektrane ,,Buk bijela” na Drini snage 114,4 megavata, koji realizuje sa Republikom Srpskom, rečeno je u Ministarstvu energetike Srbije.

U ovom ministarstvu napominju da su prošle godine pokrenuli dijalog i sa Crnom Gorom, kako bi na konstruktivan način bili riješeni svi izazovi u vezi sa izgradnjom ove HE na Drini, od koje bi koristi imale i Srbija i Srpska.

– U vezi s tim je izražena i potreba za izradom dodatne dokumentacije. Tako da uskoro očekujemo završetak studije o procjeni prekograničnog uticaja projekta HE ,,Buk bijela” na životnu sredinu u toj zemlji, konkretno na Nacionalni park Durmitor – rekli su u Ministarstvu energetike Srbije za ,,Večernje novosti”.

Nakon toga bi, ističu u Ministarstvu, bili izvršeni javni uvid i javna rasprava o ovoj studiji u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori.

Kada se obezbijede uslovi za nastavak projekta, pristupiće se okončanju tenderskih aktivnosti za izbor izvođača glavnih radova.

Opredijeljenost Srbije da se realizuje ovaj projekat pokazuje, kako su naveli, i prošlogodišnja investicija Elektroprivrede Srbije u vrijednosti od 2,5 miliona evra u privredno društvo Hidroenergetski sistem Gornja Drina, koja realizuje ovaj projekat.

Novosti napominju da su završeni pripremni radovi u koje je do sada uloženo više od 15 miliona evra.

Firma HES Gornja Drina osnovana je kao zajednička projektna kompanija Elektroprivrede Srbije sa vlasničkim udjelom 51 odsto i Elektroprivrede Republike Srpske 49 odsto radi izgradnje hidroelektrana ,,Buk bijela”, ,,Foča” i ,,Paunci”.

Kament temeljac za Buk bijelu su u maju 2021. godine položili tadašnji premijer Srbije Ana Brnabić i premijer Srpske Radovan Višković.

Ova hidroelektrana, čija izgradnja je u planu već 60 godina, bila bi najveća elektrana na Drini, uzvodno od Višegrada.

Iako se radi o teritoriji Republike Srpske, cijeli proces je zakočilo Sarajevo tvrdnjama da je to nadležnost nivoa zajedničkih institucija BiH, dok iz Srpske ističu da je sve u skladu sa Ustavom BiH i u potpunoj ingerenciji Vlade Republike Srpske.

Izvor: RTS

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Zašto Norveška otvara vrata hidroelektranama na zaštićenim rijekama?

ECO MNE

Norveška donijela novi zakon koji omogućava izgradnju hidroelektrana na zaštićenim rijekama

ECO MNE

REGION: Uskoro prekogranična studija uticaja HE Buk Bijela