Kako bi se ponovo, nakon 10 godina, podstakao rast energije vjetra u Rumuniji, ministar energetike Sebastian Burduja, predstavio je nove planove.
Kao prvi korak najavljene su aukcije za dodjelu ugovora o razlici u cijeni (CfD) za kopnene vjetroelektrane, koje će započeti odmah. Preciznije, očekuje se da će prva aukcija biti pokrenuta u novembru, a obuhvatiće kapacitet od 1,5 GW uz korišćenje dvosmernih CfD-ova uz podršku sredstava Evropske unije. Cijena će biti ograničena na 82 eura po MWh. Druga aukcija planirana je za 2025. godinu.
Ministar je naglasio da se, uz podršku Evropske unije, paralelno radi na proširenju elektroenergetske mreže kako bi se omogućilo priključenje novih kapaciteta. Vlada planira stabilizaciju mreže, koja će se sve više oslanjati na obnovljive izvore energije, sa investicijom od 1,2 milijarde evra iz sredstava Evropske unije. Za projekte skladištenja planirano je izdvajanje od 150 miliona evra iz javnih fondova.
U planu je i izgradnja prve vjetroelektrane na moru u Crnom moru, koja bi trebalo da bude operativna do 2032. godine. Zakon o energiji vetra na moru usvojen je u aprilu ove godine kao podrška izgradnji takvih vjetroelektrana, a identifikovane su dvije lokacije na kojima će vjetroturbine biti fiksirane za dno.
Trenutno Rumunija ima 3 GW kapaciteta energije vjetra na kopnu, čime se pokriva oko 16 odsto nacionalnih potreba za električnom energijom. Međutim, tokom posljednjih deset godina izgrađeno je vrlo malo novih kapaciteta, pa je cilj da se udio energije vjetra u energetskom miksu poveća na 36 odsto do 2030. godine, navodi se na sajtu WindEurope.
Izvor: energteski portal