Poslije više od godinu dana konsultacija, Vlada u Bukureštu usvojila je Energetsku strategiju Rumunije do 2035. godine, sa perspektivom do 2050. godine.
Ministar energetike, Sebastian Burduja, ocijenio je ovaj potez kao veoma koristan za rumunski energetski sektor, jer predstavja ispunjenje ambicioznih ciljeva.
Godinu dana konsultacija
-Poptisali smo ugovore za reaktore 3 i 4 u NE Černavoda, koji će od 2032. godine pa nadalje snabdijevati više od sedam miliona domaćinstava u ovoj zemlji, potpisali smo ugovor sa kompanijom Lockheed Martin za proizvodnju baterija u Oradei, u saradnji sa lokalnom fabrikom Sinteza SA, a uspjeli smo da usvojimo u rumunskoj Vladi, prvi put tokom 17 godina, Energetsku strategiju Rumunije. Drago mi je da je, nakon otprilike godinu dana konsultacija, volonterskog rada, Ministarstvo energetike uspjelo da danas u Vladi promoviše energetsku strategiju Rumunije do 2035. godine, sa perspektivom 2050. godine – rekao je ministar energetike.
Prema njegovim rečima, Rumuniji je potrebna čista, sigurna i konkurentna energija koja je dostupna Rumunima i rumunskim kompanijama.
Postepeni prelazak na čista goriva
-U ovom redosljedu prioriteta, energetska tranzicija za očuvanje energetske sigurnosti zemlje znači postepeni prelazak sa uglja na manje zagađujući gas – a srednjoročno i dugoročno, sa gasa na nuklearnu energiju. Dakle, ovo su glavni prioriteti. Postoji šest strateških ciljeva, verovatno ih možete predvideti: energetska sigurnost, energetska efikasnost, fizički pristup energiji za sve potrošače, finansijska dostupnost i ekonomska konkurentnost, dakle uključujući i završetak procesa elektrifikacije Rumunije. U posljednje vreme uspjeli smo sopstvenim snagama, uz podršku Udruženja za inteligentnu energiju, da elektrifikujemo kuće u oblasti planina Apuseni, koje nikada nisu imale pristup električnoj energiji – dodao je Burduja.
Skladištenje energije
Naglasio je da skladištenje energije postaje najvažnija stvar za energetski sektor, ne samo u Rumuniji, već i širom svijeta. S druge strane, postoji potreba za revitalizacijom rumunske industrije.
-Tokom mog mandata, zajedno sa mojim timom, uspjeli smo da privučemo oko 14 milijardi bespovratnih evropskih sredstava iz PNRR i fonda za modernizaciju. Ne želimo da ova sredstva odu na uvoz sa drugih tržišta, uključujući i udaljena tržišta, koja su često neprijateljska prema Rumuniji. Želimo da razvijemo rumunsku industriju, našu, za baterije, za transformatore, za invertere i bićemo posvećeni toj temi – rekao je Burduja.
Izvor: energija balkana