Srbija traži partnere u svijetu koji su među najboljima u određenim oblastima, a francuska elektroprivreda (EDF) je najveći nuklearni operater na svijetu, sa jedinstvenim iskustvom duž celokupnog životnog ciklusa nuklearnih elektrana, rekla je ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović.
Ona je, u intervjuu za Večernje novosti, navela da su dokumenti o saradnji u oblasti nuklearne energije potpisani u prisustvu predsjednika Srbije i Francuske, Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) tokom njihovih posljednjih susreta u Parizu i Beogradu što govori o značaju ove oblasti u ukupnoj bilateralnoj saradnji.
– Na osnovu potpisanog Memoranduma kojim se stvara okvir za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije, potpisan je dokument o saradnji u procjeni potencijala za razvoj programa za mirnodopsku primjenu nuklearne energije u Srbiji – rekla je Dubravka Đedović Handanović.
Prema njenim riječima, potpisivanjem Memoranduma sa predstavnicima pet ministarstava i 20 fakulteta, naučnih institucija i energetskih preduzeća u julu ove godine u oblasti primjene razvoja nuklearne energije u Srbiji, napravljen je važan korak ka objedinjavanju domaće stručne i naučne zajednice.
– Od EDF očekujemo da dobijemo podršku, prije svega u razmjeni znanja i iskustva u cilju jačanja domaćih stručnih kadrova, i tehničku pomoću u uspostavljanju zakonodavnog okviru u oblasti nuklearne energije – objasnila je Đedović Handanović.
Na pitanje šta bi korišćenje nuklearne energije donijelo Srbiji, ona je odgovorila da je ,,od trenutka donošenja prvih informisanih odluka o izgradnji nuklearne elektrane, do puštanja u rad potrebno najmanje 10 godina“.
– To znači da razmatranje korišćenja nuklearne energije nije pitanje samo aktuelne energetske situacije, već dio odgovora na pitanje kako ćemo obezbijediti dovoljno energije za naše građane i privredu u periodu od 15 ili 25 godina od danas, tokom kojih nas očekuje smanjenje proizvodnje uglja i povećane potrebe za energijom, prije svega zbog očekivanog rasta industrije, digitalizacije, vještačke inteligencije – dodala je ministarka.
Izjavila je da je ,,stiglo jako puno interesovanja od velikih razvijenih kompanija, i sa istoka i sa zapada“ na tender za javni poziv koji je ministarstvo raspisalo za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja primjene nuklearne energije u Srbiji u mirnodopske svrhe.
– On zapravo ima za cilj da analizira sve dostupne tehnologije, da pokaže koje su prednosti i mane tih tehnologija i koje bi najbolje mogle biti primjenljive potencijalno u našoj zemlji kada se za to stvore uslovi – objasnila je Đedović Handanović, za Radio televiziju Srbije (RTS), navodeći da je ,,evaluacija još uvek u toku“ pa ne može da priča ko će tu studiju da radi.
Izvor: energija balkana