Električni autobusi su jedno od rješenja koje omogućava da se smanje gužve u gradovima, kao i zagađenje životne sredine. Vozila mađarske kompanije Ikarus već se voze ulicama evropskih gradova i imaju autonomiju od 250 do 300 kilometara, rečeno je na Forumu ELEKTROBUS na Mašinskom fakutletu u Beogradu.
-Budućnost u ovom dijelu Evrope je naša zajednička i to mora da nas vodi jednom razmišljanju – sanjamo o boljim tehničkim i ekonomskim uslovima, o dužem životu građana a za to je potreban razum koji je razvija među ovim zidovima rekao je Magyar Jozsef, ambasador Mađarske u Srbiji na skupu koji su organizovali koji su organizuju dr Stanislav Glumac i Energija Balkana u saradnji sa Mašinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Privrednom komorom Srbije i mađarskom kompanijom IKARUS.
-Odnosi između Srbije i Mađarske nikada nisu bili tako dobri, otvoreni i puni razumijevanja, ekonomska saradnja je na visokom nivou. Ja bih mogao reći da još ima slobodnog prolaza, a ova slobodna mjesta koja želimo zajedno da popunimo, želim da danas pokrenemo na ovom skupu. Želimo da nas posjetite u Mađarskoj, na fakultetima, na radnim mjestima, laboratorijama i da preko tih prvih posjeta stignete i do mađarskih proizvodnih mjesta. Ponosan sam što je u ovom dijelu proizvodnje automobila i autobusa i na području izgradnje baterije Mađarska puno postigla i želimo da i vi upoznate ovu današnjicu – rekao je Jozsef.
Prvi model električnog automobila napravio mađarski pronalazač
Organizator ove konferencije, dr Stanislav Glumac istakao je da griješe oni koji misle da su električni automobili nova tema.
-Griješite. Njihova istorija počinje u 19. vijeku. Prvi model je napravljen 1928. godine. A prvi model električnog automobila napravio je mađarski pronalazač Anios iItvan Jedlik. Prvo vozilo koje je dostilno brzinu od 100 km na čas je bilo električno. Prije 134 godine, u Americi je 38 odsto aumobila vozilo na električnu a 90 odsto taksija u Njujorku je bila električno – istakao je Glumac.
Vladimir Popović, dekan Mašinskog fakulteta, rekao je da ovakvi skupovi dodaju vrijednost Mašinskom fakultetu, jer se govori o sredstvu budućnosti, kao što je elektrobus.
-Mašinski fakutlet je okrenut budućnosti i vjerujem da je ovo početak saradnje. Sarađujemo sa mađarskim kompanijama, univerzitetom, institutima po mnogo osnova, dobro je što otvaramo jedna nova vrata – rekao je Popović.
Budućnost enegetike i saobraćaja je e-mobilnost
Dejan Popović, predsjednik Savjeta Agencije za energetiku Srbije ukazao je da smo „svjedoci da je u toku velika ekspanzija elektromobilnosti i da Srbija pokušava da održi korak u tom pravcu“.
-Najbolji primjer je Gradsko saobraćajno preduzeće Beorgad, koje ima 15 autobusa na elektropogon. To je dobro, najbitnija je elektromobilnost u velikim gradovima. Jačanje gradskog prevoza preduslov je da bi se ljudi što manje vozili automobilima. Svjedoci smo da je u Beogradu za relaciju za koju smo se ranije vozili 15 minuta, sada zbog gužvi potrebno da vozimo sat vremena. Motori sa untrašnjim sagorijevanjem su sve savremeniji, imaju manje emisije, ali zagađenje je i dalje veliko. U svijetu u velikim gradovima ne može da se uđe u gradsko jezgro sa vozilima na unutrašnje sagorijevanje. Srbiji predstoji bitan razvoj infrastrukture – rekao je Popović.
Profesor Mašinskog fakulteta, dr Ivan Blagojević, moderator diskusije, postavio je pitanje predstavnicima kompanije zašto su se odlučili za baterijsko skladište energije. Podsjetio je da Kina poseduje 99 odsto svih elektroautobusa u svijetu i da preovlađuju tri tipa skaldištenja energije: baterije, superkondenzaotri i vodonik.
Somorai Krisztian, tehnički direktor Ikarusa, objasnio da su korisnici izabrali da koriste ona vozila koja se pune najređe, a to je najviše jednom dnevno. On je objasnio da njihovi kupci nemaju infrastrukturu za punjenje i da im je najekonomičnije da pribave vozila sa baterijom.
Igor Kronja iz Privredne komore Srbije rekao je da zagađenje jeste problem, posebno u gusto naseljenim sredinama. Naglasio je da je potrebno izgraditi infrastrukturu i postepeno uvoditi elektrobuse.
Autobus za vodonik kada to bude zahtijevalo tržište
Iz publike, u kojoj su bili i predstavnici autobuskih prevoznika Srbije čulo se i pitanje da li Ikarus razmišlaju o autobusu na vodonik, koji se pune za veoma kratko vrijeme.
Tehnički direktor Ikarusa je rekao da jesu razmišljali, ali da razvoj ovog ili sličnog goriva mora da bude zahtjev tržišta. U Mađarskoj i okolnim zemljama minimalno je izgrađena infrastruktura za vodonik. Po završetku foruma bila je organizovana demo vožnja mini busa na električni pogon po Beogradu.
Prir. M.V.
Izvor: energija balkana
Izvor naslovne fotografije: sustainable-bus.com